EnergoZrouti.cz

Ikonická plechovka od chipsů Pringles dostane novou ekologičtější verzi

  
Martin Bárta
12. 9. 2020 ▪ 13:22

Ikonická plechovka chipsů Pringles se dočká modernizace. Zatím v pilotním projektu probíhajícím v prodejnách Tesco ve Velké Británii by se měly objevit plechovky z recyklovaného papíru. Díky tomu je bude konečně možné recyklovat.

Plechovka bramborových lupínků Pringles
Plechovka bramborových lupínků Pringles
Foto: Lothar Wandtner z Pixabay

Pokud ve svých domácnostech třídíte odpad a zároveň jste si našli oblibu ve světoznámých chipsech Pringles od Kellogg's, rozhodně už tušíte, že tyto dvě věci rozhodně nejdou dohromady.

Čtyři materiály v jednom obalu jsou zárukou nerecyklovatelnosti

Plechovka, kterou značka Pringles používá už od svého uvedení na trh totiž nepatří mezi výrobky, které by nabízely možnost snadné recyklace svého obalu po spotřebování obsahu. Současná tuba totiž obsahuje kombinaci mnoha materiálů, což je z pohledu recyklace velký problém – právě z tohoto důvodu jsou tak miliony balení chipsů této značky původcem velkého množství odpadu.


Současná plechovka v sobě obsahuje plast, kov, papírovou lepenku a plastovou fólii což je opravdu široký sortiment obalů. Výrobce si je ale tohoto recyklačního problému vědom a tak nyní v rámci testování ve třech obchodech Tesco ve Velké Británii přichází s řešením: plechovkou z recyklovaného papíru.


Novou plechovku tak už bude podle společnosti Kellogg's možné snadno vytřídit do recyklačních nádob a nebude tak končit na skládkách a ve spalovnách. Firma nyní nové balení bude testovat a podle výsledků určí, zda jej použije v budoucnu pro všechny nově vyrobené obaly oblíbených chipsů.

Výrobci se současných obalů neradi vzdávají i kvůli chuti potravin

Aktuální kombinace plastu a hliníku má ale v obalech své opodstatnění jelikož brání prostupu kyslíku, vlhkosti či jiných látek z okolí. Právě proto se výrobci potravin těchto obalů neradi zbavují i přes to, že jsou díky své kombinaci velmi obtížně recyklovatelné.


Podle závazků, které si společnost stanovila by mělo být 100% jejich obalů do konce roku 2025 znovu použitelných, recyklovatelných či snadno kompostovatelných.


Snižování produkce nejen plastových obalů a zvyšování možností recyklace těch současných se v současnosti po alarmujících zprávách o znečištění oceánů zabývá velké množství nadnárodních firem. Nedávno se tak do projektů na snížení množství plastových obalů či jejich kompostovatelnosti zapojil i výrobce kosmetiky Beiersdorf či mladoboleslavská automobilka Škoda Auto.
Zdroj: Kellogg's