Firma získá dotace na rozšíření výroby tepelných čerpadel, zájem o ně je ale aktuálně na bodu mrazu
Výrobce tepelných čerpadel, navzdory nízké poptávce po těchto zařízeních, investuje miliony eur do rozšíření jejich výroby. Na rozšíření továrny v Dolním Sasku navíc získá i dotaci.
Ještě před několika měsíci mnoho významných výrobců tepelných čerpadel oznamovalo výrazné investice do rozšíření výroby a vývoje nových produktů. Jen krátce poté ale zájem o tepelná čerpadla nejen v Německu či ve Spojeném království, ale i na dalších významných trzích významně poklesl. Firmy tak ve velkém začaly oznamovat redukci výroby, ustoupení od velkých investičních plánů a propouštění zaměstnanců. Jeden z německých výrobců chce ale do rozvoje dál investovat a chystá tak rozšíření svého závodu, pokračujícímu nezájmu o tepelná čerpadla navzdory.
Firma Stiebel Eltron přitom podle deníku Handelsblatt plánovala propouštění velkého množství zaměstnanců právě v důsledku poklesu poptávky po tepelných čerpadlech. Aktuálně by ale stejná společnost měla do rozšíření výroby investovat miliony eur, na což získá i téměř 11 milionů eur z dotací.
Podle vyjádření Franka Doodse – státního tajemníka ministerstva hospodářství v Dolním Sasku pro německou tiskovou agenturu DPA je podpora firmy „podstatnou součástí strategie na podporu klimaticky neutrální a konkurenceschopné ekonomiky“.
Současná nízká poptávka po tepelných čerpadlech, které firma vyrábí v několika pobočkách, by se podle očekávání trhu měla v příštích měsících a letech opět otočit. Tepelná čerpadla jsou totiž v současnosti považována za téměř jedinou možnou alternativu při nahrazování plynových kotlů či kotlů na fosilní paliva. Jejich obměna už sice v současnosti probíhá, v souvislosti s tlakem na snižování emisí se ale dá očekávat, že výrazné nahrazování fosilních zdrojů v budoucnu teprve přijde.
V případě německých firem zabývajících se výrobou tepelných čerpadel, klimatizačních jednotek i jiných druhů topidel tak jde o nutnou investici, která by měla zachránit jejich konkurenceschopnost v následujících letech, a to současné nízké poptávce navzdory.