EnergoZrouti.cz

Na tepelné čerpadlo už letos zapomeňte - nejsou, upozorňuje nizozemský dodavatel

  
Tomáš Jelínek
28. 7. 2022 ▪ 09:10

Chcete letos nainstalovat tepelné čerpadlo? Tak to už máte asi smůlu. Největší nizozemská firma, která se zabývá instalacemi tepelných čerpadel varuje, že na instalaci si nyní zákazníci budou muset počkat i více než rok.

Vytápění tepelným čerpadlem na nízké teploty
Vytápění tepelným čerpadlem na nízké teploty
Foto: Pixabay

Majitelé domů v posledních měsících po celé Evropské unii stále častěji volí změnu vytápění z pevných paliv či zemního plynu za tepelná čerpadla. Zájem o jejich instalaci tak velmi rychle narostl, což začíná být problém. Velké množství dodavatelů i instalačních firem už má totiž na měsíce dopředu vyprodáno. Nizozemská instalační společnost Feenstra tak hlásí, že tepelná čerpadla půjde do konce roku 2022 pořídit jen s velkými obtížemi.

Podle firmy je poptávka v posledních měsících tak obrovská, že je nutné odmítat zakázky. Firma přitom se svými 850 mechaniky patří mezi největší instalační společnosti tepelných čerpadel v Nizozemsku. Zákazníci, kteří nyní objednají tepelné čerpadlo si tak možná budou muset počkat i rok, než jim bude nainstalováno.

Stejný problém tak začíná být u mnoha společností v celé EU. Spolu s tím, jak jsou omezovány dodávky plynu z Ruska hledají lidé alternativu, která bude úspornější i ekologičtější. Podobně jako u tepelných čerpadel jsou tak problémy i u solární panelů a jejich komponent včetně baterií. I v Česku si tak nyní zákazníci na instalaci nové solární elektrárny na střechu domu počkají v některých případech déle jak půl roku.

Potíže jsou totiž velmi často s některými součástkami ať už jde o samotné solární panely, měniče nebo baterie. Většina z nich totiž pochází z Číny, která v posledních měsících vytvářela přísné uzávěry kvůli koronaviru covid-19. To pak mělo za následek rozpad či zpomalení dodavatelských řetězců.

V souladu s tím, jak plánuje rychlejší přechod na obnovitelné zdroje Evropská unie i v rámci programu REPowerEU se dá očekávat, že potíže s dodávkami se ještě prohloubí. EU totiž má jen málo výrobců, kteří by produkovali solární panely či součástky k nim přímo na území EU. Starý kontinent stejně jako USA je tak většinou závislý na dodávkách z Číny.
Štítky: Vytápění Tepelná čerpadla Energie Energetika Ekologie
Zdroj: RED