EnergoZrouti.cz

Čeští vědci vylepšili účinnost solárních panelů, řeší i konkurenceschopnost EU

  
Martin Bárta
4. 7. 2020 ▪ 08:39
Solární panely
Solární panely
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Tým vědců z osmi evropských zemí včetně vědců z Fyzikálního ústavu AV ČR přišel v projektu NextBase se zlepšením účinnosti solárních panelů. Jejich nové prototypy dosahují 25,4% účinnosti což už se velmi přibližuje současnému světovému rekordu, který činí 26,7%.

Vědcům z Akademie věd ČR se navíc v projektu povedlo zkrátit dobu měření účinnosti solárních článků z původních hodin na sekundy. Toto řešení již je nyní v patentovém řízení a očekává se jeho budoucí využití při kontrolách na výrobních linkách.

Díky spolupráci se společností Meyer Burger, která oznámila zájem do dvou let zprovoznit výrobu těchto solárních článků v Evropě je zároveň řešena konkurenceschopnost ve výrobě solárních panelů. Evropa má totiž v plánu do roku 2030 vyrábět třetinu elektrické energie na území EU z obnovitelných zdrojů. Problémem ovšem je, že většina dodávaných panelů pochází ze zemí mimo EU a to nejčastěji z jihovýchodní A­sie.

Solární panely patří mezi nejčastější zdroje zelené energie nejen v EU. Díky zvyšující se účinnosti ale i výdrží panelů se jejich instalace vyplatí nejen firmám či úřadům ale dnes již i domácnostem pro které jsou připraveny i dotace na instalace solárních panelů – nová zelená úsporám.
Zdroj: Akademie věd ČR