EnergoZrouti.cz

Soběstačnost domu – jak dosáhnout nezávislosti na centrální elektrické síti?

EnergoZrouti.cz » » Soběstačnost domu – jak dosáhnout nezávislosti na centrální elektrické síti?

O soběstačném domě se můžeme bavit hned z několika pohledů. Pravděpodobně všichni se ale shodneme na tom, že nejdůležitějším aspektem soběstačnosti je v dnešní době nezávislost na centrální elektrické síti. Té můžete nejlépe dosáhnout pomocí domácí solární elektrárny. V tomto článku se podíváme na jednotlivé části, ze kterých se taková elektrárna skládá.

20. 6. 2020 | Sdílet článek: Facebook Twitter

Autor: Martin Bárta

Solární panely na střechách domů už dnes nejsou ničím vyjímečným

O soběstačném domě se můžeme bavit hned z několika pohledů. Pravděpodobně všichni se ale shodneme na tom, že nejdůležitějším aspektem soběstačnosti je v dnešní době nezávislost na centrální elektrické síti.

Té můžete nejlépe dosáhnout pomocí domácí solární elektrárny. V tomto článku se podíváme na jednotlivé části, ze kterých se taková elektrárna skládá.

 

Čtyři hlavní součásti

Fotovoltaika je dostupná pro velké množství lidí zejména proto, že samotná elektrárna není z hlediska počtu komponentů příliš složitou záležitostí. Každá solární elektrárna se skládá minimálně tří součástí (poslední jmenovaná nemusí být vždy nutná):

  • Solární panely
  • Regulátor (Střídač)
  • Kabeláž
  • Akumulátor


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.



 

Solární panely

Základní jednotkou každého panelu je tzv. fotovoltaický článek, vyrobený z materiálu s vlastnostmi polovodiče.  

Existují tři základní druhy panelů, které se od sebe liší zejména druhem polovodiče, který je pro jejich výrobu využit.

  1. Monokrystalické
  2. Polykrystalické panely
  3. Amorfní panely

Monokrystalické panely mají na přímém světle vysokou účinnost, ale jakmile jsou světelné podmínky horší, účinnost klesá. Amorfní panely dokáží zužitkovat i rozptýlené světlo, ale jejich účinnost je mnohem nižší. Polykrystalické panely pak představují střední cestu mezi oběma možnostmi.

Při výběru panelů je tak třeba dbát na dva faktory. Světelné podmínky na místě, kam je chcete umístit, a samozřejmě na váš rozpočet. Cena panelu obecně klesá spolu s jeho účinností.


Solární panely mají několik důležitých hodnot, které je třeba sledovat, abyste vybrali panely správné.

  • Maximální výkon
  • Dodávaný proud při maximálním výkonu
  • Dodávané napětí při maximálním výkonu
Montáž solárních panelů a jejich zapojení nemusí být úplná hračka, proto ji raději svěřte odborné firmě.

Podle maximálního výkonu můžete určit, jaké množství spotřebičů můžete ve vašem soběstačném domě na solární elektrárnu teoreticky připojit.

Pokud budete mít na střeše více než jeden panel, nabízí se otázka, jak je zapojit. Při sériovém zapojení se bude sčítat jejich napětí, při zapojení paralelním pak jejich proud. Většinou je doporučováno sériové zapojení, vzhledem k faktu, že při vyšší napětí dochází k menším ztrátám energie.

 

Regulátor (střídač)

Tato část fotovoltaické elektrárny má dva hlavní úkoly. Solární panely samotné produkují stejnosměrný proud, který je ale třeba před jeho využitím ve spotřebičích třeba přeměnit na proud střídavý.

Další funkcí regulátoru je regulovat napětí, které přichází od solárních panelů do celého systému. Při zapojení solárních panelů je tedy třeba počítat s maximální hodnotou napětí, které může váš regulátor zpracovat, a panely zapojit podle toho.

 

Kabely

V solárních elektrárnách využíváme dva druhy kabeláže. První z nich zajišťuje spojení solárních panelů a regulátoru, proto je třeba aby byly odolné vůči povětrnostním živlům.

U druhého typu, určeného pro spojení regulátoru a akumulátoru, toto není třeba, vzhledem k tomu, že vedou pouze v interiéru. U kabeláže nejde zapomenout na veškeré bezpečnostní prostředky, používané u klasické domácí sítě.

 

Akumulátor

Abychom se mohli bavit o skutečně soběstačném domě, nezávislém na centrální rozvodné síti, musí být součástí celé elektrárny i akumulátor, do kterého se bude ukládat nespotřebovaná energie.

Vzhledem k tomu, že bude docházet k častému úplnému vybíjení baterie, je třeba použít tzv. trakční baterii, která je tomu přizpůsobena.


Solární sety a dotace

Nová zelená úsporám je dotační program nejen na pořízení solárních panelů.

Díky solárnímu boomu v posledních letech už není problémem pořídit si celý set solárních panelů i s veškerým potřebným příslušenstvím jako jsou již zmíněné akumulátory, kabely, regulátory a další. Dříve než začnete solární panely pořizovat je ale dobré rozmyslet si a nejlépe se i poradit s odborníkem jaké množství budete potřebovat pro váš byt či dům a zároveň zda solární panely preferujete pro ohřev teplé vody či výrobu samotné energie k vaším spotřebičům.

Neméně důležité jsou při výběru baterie. Solární systémy samozřejmě mohou fungovat i bez baterií ale energii bude potřeba buď ihned spotřebovat což někdy nebude možné nebo jí použít právě na ohřev teplé vody. S vhodným výběrem baterií vám opět pomůže odborník dle vašich preferencí.


Dotační programy

Díky dotačním programům ale i rostoucím cenám za energie jsou solární panely v posledních letech velmi poptávaným zbožím. Státní dotace vám totiž dnes dokáže uhradit až 155 000 Kč z ceny pořizovaných technologií a vy se tak můžete dočkat mnohem rychlejší návratnosti vaší investice.

 

Závěrem

Pokud chcete dosáhnout skutečné nezávislosti na centrální elektrické síti, je třeba počítat se značnými investicemi do samotné elektrárny. Pravdou ovšem je, že i přes vyšší počáteční investici přináší vlastnictví solární elektrárny nesporné výhody.

Pokud zvládnete přizpůsobit vaši spotřebu možnostem vaší elektrárny, nemusíte se bát úplné ztráty energie v případě blackoutu, a dosáhnete tak opravdové nezávislosti. Zároveň v dlouhodobém horizontu ušetříte za nákup energií pro váš dům.

Autor: Martin Bárta
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels