EnergoZrouti.cz

Budoucí prezident USA Joe Biden slibuje rychlý návrat k Pařížské klimatické dohodě

  
Markéta Bártová
6. 11. 2020 ▪ 20:03

Budoucí prezident USA Joe Biden slibuje, že se spojené státy urychleně vrátí k Pařížské klimatické dohodě, kterou vypověděl jeho předchůdce Donald Trump. Podle ekonomů to je dobrá zpráva nejen pro USA.

Socha Svobody - jeden ze symbolů USA
Socha Svobody - jeden ze symbolů USA
Foto: skeeze / Pixabay

Co Spojeným státům americkým a potažmo i celému světu přinese vláda nově zvoleného prezidenta Joea Bidena lze nyní jen těžko odhadovat, jedno by ale mělo být jisté. Jak budoucí prezident napsal na sociální síti Twitter, mělo by opět rychle dojít k připojení USA k Pařížské klimatické dohodě.

Americký závazek se bez opětovného připojení k dohodě nesplní

Odstoupení od Pařížské klimatické dohody podepsal současný prezident Donald Trump, který postoje dohody odmítal kvůli velké finanční náročnosti pro americkou ekonomiku. K úplnému odstoupení následně došlo 5. listopadu 2020, tedy ještě v průběhu prezidentských voleb v USA.


Jak se ale později k věci vyjádřili ekonomové, spíše než Pařížská klimatická dohoda poškodí ekonomiku odstoupení od ní. USA tím totiž sníží investice do modernizace infrastruktury či rozvoje ekologických zdrojů energie a zůstanou tak stranou vývoji v Evropě, Číně nebo Indii.


Už dříve ovšem představitelé států, měst, univerzit ale i společností uvedli, že i přes odstoupení federální vlády USA od Pařížské klimatické dohody budou dělat maximum pro její naplnění. Samotné společnosti ale například podle vyjádření Cartera Robertse – šéfa WWF (Světový fond na ochranu přírody) dělají maximum pro snižování emisí, bez pomoci federální vlády ale nemohou tento závazek splnit samy.

Biden slíbil znovupřipojení do 77 dnů

Pro ameriku by tak zvolení nového prezidenta mohlo znamenat dobrou zprávu. Právě on totiž na sociální síti Twitter slíbil u zprávy o opuštění Pařížské klimatické dohody, že po jeho zvolení se USA k dohodě opětovně rychle připojí. Jak uvedl ve svém příspěvku, mělo by to být do 77 dnů od odstoupení.


Zvolení nového prezidenta tak může být prozatím alespoň dobrou zprávou pro globální klima a jeho vývoj v dalších letech. Připojení k dohodě by navíc mohlo posílit i další ambice USA a připravit tak půdu pro další ekonomický růst americké ekonomiky.
Zdroj: RED