EnergoZrouti.cz

Brněnští vědci slaví mimořádný úspěch se svým novým postřikem

  
Markéta Bártová
15. 1. 2021 ▪ 11:37

Brněnští vědci slaví mimořádný úspěch díky svému unikátnímu postřiku rostlin. Ten brání napadání rostlin bakteriemi v mnohem účinnější formě než dosud prodávané přípravky. To by mohlo pomoci zemědělcům.

Rajčata
Rajčata
Foto: Couleur / Pixabay

Chemici z brněnské Mendelovy univerzity mohou slavit, po desetiletém výzkumu se jim totiž podařilo připravit speciální postřik na rostliny, který je chrání před působením bakterií. Rostliny jsou díky tomu mnohem odolnější než při používání běžných postřiků a navíc není nutné používat antibiotika.

Až 20 tisíc krát lepší než současné prostředky

Nový postřik využívá nanočástic stříbra, mědi a grafenoxidu pro ochranu rostlin před škodlivými bakteriemi. Ty rostlinu napadají a ohrožují tak její kvalitu a ve výsledku i zemědělské výnosy.

V současné době je tak na postřik rostlin proti bakteriím často využíváno antibiotik. Jak si ale vědci uvědomují, časté používání antibiotik vede nevyhnutelně k antibiotické rezistenci, která ve výsledku ohrožuje nás všechny. Právě proto se také vědci zaměřili na použití látek, které rostlinu před bakteriemi ochrání ale nebude třeba využívat zmíněná antibiotika.

Z testování, které vědci provedli na rajčatech a paprikách pak vyplývá, že je nový postřik 10.000 až 20.000 účinnější než současně používané prostředky, což je skvělá zpráva pro zemědělství. Jeho spotřeba je navíc řádově nižší než u přípravků, které by se s ním mohly srovnávat.

Výsledek testů byl viditelný i pouhým okem

Podle vědců byla část rostlin při testování uměle infikována bakteriální skvrnitostí a následně ošetřena vynalezeným přípravkem. Po několika týdnech pak vědci při vyhodnocování zjistili, že výsledek je na rostlinách viditelný už pouhým okem. Neošetřené rostliny totiž byly silně poškozené, zatímco rostliny s novým postřikem nejevily žádné známky napadení.

„Přínos pro praxi je nejen ve snížení množství chemických látek aplikovaných na pěstební plochy, ale především v možnosti chránit rostliny proti chorobám, které se doposud obtížně potlačovaly,“ uvedl vedoucí Ústavu zelinářství a květinářství Zahradnické fakulty Robert Pokluda.

Nový přípravek brněnských vědců by tak mohl pomoci se zvýšením výnosů v zemědělství díky účinnější ochraně rostlin což pomůže nejen ekonomicky díky vyšším výnosům ale i vyšší efektivitou a snížením emisí skleníkových plynů.
Štítky: Brno Zemědělství Mendelova univerzita v Brně
Zdroj: Mendelova univerzita v Brně