EnergoZrouti.cz

Zakažme všechny kotle na plyn do čtyř let, vyzývá Mezinárodní energetická agentura

  
Markéta Bártová
18. 5. 2021 ▪ 08:49

Už do čtyř let, tedy do roku 2025 by mělo skončit využívání všech kotlů na fosilní paliva a to včetně těch na zemní plyn. Vyzvala k tomu zpráva Mezinárodní energetické agentury.

Plynovod
Plynovod
Foto: NET4GAS

Aby došlo ke splnění nulové hodnoty emisí skleníkových plynů, musí lidé mnohem rychleji přecházet na bezemisní zdroje energie. Od roku 2025 by tak podle Mezinárodní energetické agentury měl být zákaz prodeje kotlů na fosilní paliva a to včetně těch na zemní plyn.

Energetický sektor je největším zdrojem emisí

Návrh je součástí zvláštní zprávy, ve které Mezinárodní energetická agentura (IEA) navrhuje více jak čtyři stovky kroků, které by měly zajistit nulové emise energetické sítě.

IEA tak předpokládá, že do roku 2035 by skončil provoz naftových a benzínových automobilů po celém světě. Ty by se měly ve větší míře nahradit hromadnou dopravou či vozidly na elektřinu uloženou v bateriích a vodík. Právě využití vodíku v automobilové dopravě ale nedávno vědci označili jako velmi neefektivní a vhodné spíše pro průmyslová odvětví, ve kterých by mohl vodík sloužit jako náhrada zemního plynu.

Zpráva, kterou agentura uveřejnila je chápána jako velmi důležitý příspěvek pro blížící se konferenci o klimatu ve skotském Glasgow. Ta se měla původně uskutečnit už v loňském roce, ale byla odložena kvůli řešení pandemie koronaviru.

Podle Mezinárodní energetické agentury je velmi důležité soustředit se na snižování emisí skleníkových plynů v oblasti energetiky jelikož právě tento sektor je zdrojem odhadem 75 procent emisí všech skleníkových plynů, které zvyšují globální teploty.

Drastická opatření by mohla podpořit zaměstnanost i ekonomiky

Abychom dokázali zastavit či zpomalit změnu klimatu, musíme podle IEA i dohod vzniklých na základě Pařížské klimatické úmluvy udržet do konce století růst globální teploty do 1,5 ° Celsia. K tomu bude nutné do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o polovinu a v roce 2050 dosáhnout čisté nuly.

I proto by tak mělo v nejbližších letech podle agentury dojít k zákazu prodeje všech plynových kotlů a jejich náhradu zdroji s nulovými emisemi. To by mělo státům přinést nejen nižší emise ale i vytvoření milionů pracovních míst a podpoření hospodářského růstu v souvislosti s přechodem na bezemisní zdroje energie.

Agentura tak už v současnosti říká, že na světě není místo pro další průzkum a dodávky uhlí, ropy nebo zemního plynu a veškeré využívání těchto paliv by mělo skončit co nejdříve.
Štítky: Plynový kotel Mezinárodní energetická agentura Změna klimatu
Zdroj: RED