EnergoZrouti.cz

Voda v tuzemsku zlevnila důsledkem poklesu sazby DPH

  
Martin Bárta
22. 7. 2020 ▪ 14:20

Snížení sazby DPH na vodné a stočné od letošního května má podle Ministerstva financí dopad na cenu vody. Ceny se snížili v průměru o téměř čtyři koruny na metr krychlový.

Mytí rukou
Mytí rukou
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Ceny vodného a stočného od vodárenských společností podle Ministerstva financí klesly v průměru o 3,73 Kč / m3 a změnu sazby DPH z 15 % na 10 % tak pocítily až tři čtvrtiny obyvatel díky promítnutí změny sazby do cen u 124 ze 131 největších tuzemských měst.

Ceny vodného a stočného sice a začátku letošního roku opět stouply ale celková útrata domácností za letošní rok zůstane stejná nebo se i sníží právě díky úpravě DPH na vodné a stočené od letošního května. Kvůli změně nyní MFČR vypracovalo analýzu s cílem zjistit, zda změnu sazby promítli dodavatelé do konečné ceny pro spotřebitele.

Podle informací ministerstva by tak za letošní rok průměrná čtyřčlenná rodina měla ušetřit až 484 korun na vodném a stočném. Ministerstvo ve své analýze uvádí i příklad měst, ve kterých bylo snížení cen mnohem vyšší než průměr a to například Jindřichův Hradec, kde se cena vody snížila o 9,21 Kč / m3.

Jelikož patří voda mezi základní komodity nezbytné k životu patří její cena pod regulaci tzv. věcným usměrňováním tak aby byla cenově dostupná pro všechny obyvatele. Tato úprava umožňuje dodavatelům promítnou do její ceny pouze oprávněné náklady (na materiál, chemickou úpravu, opravy rozvodů a podobně) a přiměřený zisk což znemožňuje předražování vody.
Zdroj: Ministerstvo financí ČR