EnergoZrouti.cz

Více jak 500 investorů žádá světové společnosti: zavažte se k cílům nulových emisí

  
Markéta Bártová
14. 9. 2020 ▪ 14:57

Více jak 500 investorů vyzvalo korporace, které mají na svědomí největší produkce skleníkových plynů k přehodnocení svých procesů a obchodů. Společnosti by se podle investorů měli co nejdříve zavázat k uhlíkové neutralitě.

Oxid uhličitý - CO2
Oxid uhličitý - CO2
Foto: Gerd Altmann / Pixabay

Více jak pětistovka investorů, kteří stojí za globální iniciativou Climate Action 100+ vyzvala 161 společností, které globálně produkují největší emise skleníkových plynů, aby se zavázaly k cílům uhlíkové neutrality.

Podle investorů mohou některé korporace za velkou část emisí

Skupina globálních investorů, jejichž aktiva v součtu činí přes 47 bilionů USD, vyzvala tyto společnosti v dopise odeslaném 14. září. Tímto záměrem chce urychlit snižování emisí a jejich dopadu na globální klima planety za kterým z velké části mohou stát právě nadnárodní koncerny zabývající se také těžbou a zpracováním fosilních paliv.


Podle iniciativy by měly firmy více investovat do snížení produkce emisí a to jak přehodnocením svých obchodních modelů a procesů, tak i zvýšením transparentnosti v této oblasti. Společnosti by měly co nejdříve vypracovat plány přechodu na obnovitelné zdroje energie a vypracovat další plány pro minimalizaci důsledků emisí skleníkových plynů.


Poslední zpráva investorů také informuje o tom, že stále častěji přicházejí další společnosti se svými závazky uhlíkové neutrality. Naposledy se tak k těmto závazkům připojili technologičtí giganti jako je Microsoft nebo Apple. Pro splnění cílů globálního oteplení stanoveného Pařížskou klimatickou dohodou ale musí být podle investorů změna mnohem rychlejší a významnější. Toho ale půjde dosáhnout pouze rychlým zapojením dalších velkých emitentů.

Pokud se firmy nepřipraví, mohou přicházet o možnosti financování

V případě, že firmy budou i nadále ignorovat opatření pro snížení svých dopadů na životní prostředí, dá se nejen ze strany velkých investorů očekávat, že dojde k jejich znevýhodnění na trzích i mezi obchodními partnery. Takové firmy pak mohou mít do budoucna velké potíže s financováním svého provozu kvůli neochotě bank a dalších institucí jim půjčovat.


Příkladem může být Německá Deutsche Bank, která už v červenci oznámila postupné ukončení investic do projektů souvisejících s fosilními palivy. Nejen největší německá banka si totiž uvědomuje dalekosáhlé následky klimatické krize a samozřejmě i budoucího poklesu těchto firem u kterých by ekonomicky nebylo výhodné držení jejich akcií či jejich financování.
Zdroj: Climate Action 100+