EnergoZrouti.cz

Velké množství pneumatik končí v přírodě, odevzdat je přitom lze zdarma

  
Markéta Bártová
11. 11. 2020 ▪ 12:14

Stále obrovské množství pneumatik, které lze zdarma odevzdat v pneuservisech či autoservisech stále končí v přírodě. Lidem za to ale hrozí velké pokuty. Podle organizátora úklidů se ale situace zlepšuje.

Staré pneumatiky aut
Staré pneumatiky aut
Foto: Adam Kring / Unsplash

Na tuzemských polích, v lesích i u cest ročně končí desítky tun starých pneumatik osobních aut, autobusů, kamionů nebo traktorů. A to i přes to, že je lze už několik let zdarma odevzdat v jakémkoliv autoservisu a pneuservisu. Několik tun pneumatik tak letos sesbírali i dobrovolníci z iniciativy Ukliďme Česko.

Místo odevzdání zdarma lidé riskují zbytečné pokuty

Už od začátku roku 2018 přitom v tuzemsku platí zákon, který udává výrobcům pneumatik povinnost umožnit zpětný odběr vysloužilých kusů. Už v ceně pneumatiky při jejím nákupu podobně jako například u elektrických spotřebičů si tak výrobce započítává cenu za zpětný odběr staré pneumatiky.

Díky tomu můžeme zdarma v jakémkoliv pneuservisu či autoservisu odevzdat pneumatiky bez ohledu na to od jakého výrobce pochází. Místo v přírodě by tak pneumatiky měly skončit zpět u výrobce či jím pověřené společnosti, která zajistí recyklaci a další využití pryže.

Ač jsou díky zpětnému odběru místa na odevzdání starých pneumatik, každoročně a to nejen během podzimních a jarních přezouvání kol, končí tyto staré ojeté pneu v přírodě. A to dokonce i přes to, že tomu, kdo podobným způsobem pneumatiky odhodí a založí tím černou skládku hrozí pokuta až 50 000 korun.

Dobrovolníci letos sesbírali přes osm set pneumatik

Dobrovolníci při úklidu pneumatik , Ukliďme...
 Jen za letošní úklidovou akci, kterou opět pořádala organizace Ukliďme Česko sesbíralo 22 tisíc dobrovolníků 811 kusů pneumatik o celkové váze téměř osmi tun. Nejvíce pneumatik pak dobrovolníci sesbírali při čištění okolí řeky Ohře, tedy celkem padesát kusů.

I když je statistika stále velmi znepokojivá, je podle organizátorů akce vidět dlouhodobé výrazné zlepšení. To ale může být i likvidací skládek z dřívějška, které organizátoři uklidili při dřívějších ročnících akce.

Podle prodejce lidé o možnosti odevzdání netuší

Letošní ročník akce zároveň podpořil i jeden z největších tuzemských on-line prodejců pneumatik jehož zaměstnanci se do ní sami zapojili. Podle zástupce tohoto obchodu Vojtěcha Schwangmaiera ale nebývá za pneumatikami v přírodě zlý úmysl jako spíše neznalost. Mnoho vlastníků aut totiž stále netuší o tom, že mohou v servisech a pneuservisech staré gumy zdarma odevzdat a to během přezutí nebo i přivézt staré pneumatiky z garáže.
Zdroj: Ukliďme Česko