EnergoZrouti.cz

Vědci varují před využíváním dřeva jako náhrady za fosilní paliva

  
Markéta Bártová
21. 2. 2021 ▪ 09:11

Využívání dřevní biomasy je nejen v Evropské unii stále populárnější. Podle otevřeného dopisu vědců z celého světa to ale pro klima není vhodné řešení a nejen politici z EU by měli rychle využívání dřevní biomasy zastavit.

Těžba dřeva
Těžba dřeva

Více jak 500 vědců z celého světa v tomto týdnu rozeslalo otevřený dopis politikům z Evropské unie, USA, Japonska a Jižní Koreje, vyzývající s ukončením využívání dřevěné biomasy jako uhlíkově neutrálního paliva. Spalování stromů pro výrobu energie totiž podle vědců rozhodně není pro globální oteplování pozitivní.

Využívání biomasy pro energii je nesmysl

Podle vědců dochází ke stále rychlejšímu tempu kácení stromů, které jsou posléze využívány na bioenergii nahrazující energii získávanou dosud z fosilních paliv. Právě kácením lesů za tímto účelem ale dochází k uvolňování obrovského množství uhlíku, který by jinak přirozeně zůstal v lesích.

Vědci tak před tímto falešným řešením problému varovali předsedkyni Evropské komise Ursulu Von der Leyenovou, předsedu Evropské rady Charlese Michela, prezidenta Spojených států amerických Joea Bidena, japonského premiéra Yosihide Sugu nebo jihokorejského prezidenta Moon Jae-ina.

Jak vědci v dopise uvádí, stromy jsou mnohem cennější pro životní prostředí, pokud jsou živé a to nejen z hlediska klimatu ale i biologické rozmanitosti. Jejich využívání jako biomasy a energetického zdroje je tedy nesmyslné. Vlády světových mocností by se tak místo toho měly zaměřit primárně na zachování a obnovu lesů místo jejich spalování.

EU považuje biomasu za uhlíkově neutrální, podle vědců ale není

Signatáři otevřeného dopisu mezi kterými nechybí ani Češi jako doktor profesor David Storch z Karlovy univerzity či doktor Vojtěch Čada z České zemědělské univerzity v Praze uvedli, že obrovský nárůst těžby je zapříčiněn téměř výlučně veřejnými dotacemi v Evropě, Severní Americe a Asii.

Jak je využívána biomasa pro výrobu elektřiny

Podle vědců mají navíc možnost tyto dotace podporující devastaci přirozených lesních kultur zvrátit právě a pouze politici. Ti by se na tuto oblast měli co nejdříve zaměřit a pomoci tak chránit divokou zvěř a klima.

Evropská unie by podle podepsaných vědců navíc měla okamžitě přestat uvádět biomasu jako uhlíkově neutrální zdroj energie ve svých normách pro obnovitelné zdroje. Navíc by měla být biomasa přestat být uváděna jako uhlíkově neutrální i při obchodování s emisemi.

Odborníci totiž upozorňují, že právě vládní dotace podporující firmy v nahrazování fosilních paliv dřevem, což místo toho aby napomáhalo ke zlepšení globálního klimatu vytváří pravý opak. Firmy by tak měly být více tlačeny k využívání sluneční a větrné energie místo spalování fosilních paliv či biomasy.
Štítky: Evropa Lesy Globální oteplování
Zdroj: RED