Hlavní stránka    DOMÁCÍ     ZAHRANIČNÍ     NÁZORY
Elektromobilita    Globální oteplování    Odpady    Zvířata    Lesy    Energetika    Fosilní paliva    Voda    Vodík    Doprava    
Úvod | DOMÁCÍ | ZAHRANIČNÍ | NÁZORY

Diskuze: Vědci varují před využíváním dřeva jako náhrady za fosilní paliva

Zpět na článek


 • odpovědětventil před 2 dny:

  Koronavir,staré kotle,stará auta,prošlé lékárničky,prdící krávy,kyselina místo benzínu,povolení na vzduchovku,zákaz,příkaz,nařízení,pokuta..........Svět se už zbláznil....nebo dobře nenápadně plíživě promyšlené divadlo pár vyvolených v pozadí na nastolení nového řádu?

 • odpovědětMilan před 5 dny:

  Že kácením lesů se ničí ovzduší planety jsem se učil v 70 tých letech na základní škole, takže pro mě nic nového. Mě spíš zajímá , že v článku není uvedeno, jestli biomasa je skutečně uhlíkově neutrální. To páni vědci jaksi opomněli uvést. Pro mně dotace EU na uhlíkově neutrální palivo je v pořádku. Kácení lesů n energii NE. Ať si najdou jinou biomasu.

 • odpovědětttt před 5 dny:

  Tak to vypadá, že prostor na zeměkouli je určen pouze pro vědce ,Bila Gatese s dalšími bohatými kamarády a královskou rodinu z Anglie.

 • odpovědětJosef před 5 dny:

  Všem jde jen o prachy. Kdysi byli dotace na elektro kotle. Teď na pelety a dřevo. Za pár let budou dotace na spalování prdů. Ale lidi létají éry které vyprodukují více spalin než Argentinský skot.

 • odpovědětBobo před 5 dny:

  Páni vědci asi neví co je to kůrovec,díky kterému je přetlak takového dříví, které bohužel moc jiného využití nemá.

  •  Jirka před 5 dny:

   Kurovec tu snas za 20 let nebude (v tomhle rozsahu), zatimco ta elektrarna a teplarna na drevo ano. Navic se v ni ani ted netopi drevemz kurovce.

 • odpovědětJiří před 6 dny:

  Vědci celého světa, poněkud anonymní a zavádějící... Pokud dřevo nemá jiné využití, tak v čem je problém? Co takhle varovat před atomovýma elektrárnama? Jen žvásty o výhodnosti, po nás potopa, vlastně spálená zem a nebezpečný odpad. který není kam dát.

  •  Redaktor EnergoŽrouti.cz • Markéta před 6 dny:

   Anonymní nikoliv. Byl přidán odkaz na dokument - otevřený dopis od vědců kde jsou i všichni signatáři.

 • odpovědětMilano před 6 dny:

  EU dává na pálení dřeva jako biomasy dotace každoročně 6,5 miliardu eur. Je to cynický špinavý byznys. Například hlavní výtopna Kodaně ročně spálí 1,2 milionu tun, z toho každý měsíc se doveze 60.000 tun dřeva z amazonských pralesů, tedy na vzdálenost 10.000 km zaoceánskými loděmi na mazut. Další dřevo putuje od čínských firem plundrujících ruskou Sibiř, také z Kanady a USA. A obyvatelé Kodaně dostávají informace, že jejich dodané teplo do radiátorů je "CO2 neutrální". Přes protesty vláda a řady organizací toto svinstvo založené na dotacích pokračuje. Pište svým poslancům do Europarlamentu.

 • odpovědětJirka před 6 dny:

  Ta výzva nemluví o topeni doma nebo na chalupě, ale o průmyslovém spalování v elektrárnách a teplárnách. Proto taky ta poznámka o obchodování s povolenkami.

 • odpovědětvankr před 6 dny:

  Nejmenovaný diskutující by se měl podívat na Šumavu, větve i stromy jsou zdrojem humusu pro nový život. Dříve se i klest zpracoval do otýpek na podpal, tohle je minulost. Revírníci zřejmě pobíhají po lese a rozhazují NPK či Cererit.

 • odpovědětlojza před 6 dny:

  Ćlánek by měly doplnit čím máme topit.Nejsme všichni z města a vesnické starší domy el.a plynem vytopíte draze a všichni na zateplení nemají.

 • odpovědětBóža před 6 dny:

  No pokud někdo chodil do školy zakladní, učil se ve fyzice o energii, měl by vědět že ve dřevě je méně energie než třeba v uhlí. Pokud chceme nahradit uhlí dťevem, pak tu budeme mít za pár let poušť místo lesů. Ty stromy opravdu, ale opravdu tak rychle nevyrostou. To je vzkaz "vědcům" nebo spíš lidem, kteří se za ně schovávají a vymýšlejí takové pitomosti. Čau Greto. Vladimír Bóža Veselý, důchodce z Berouna

  •  David Skalský před 6 dny:

   Já osobně si myslím, že budoucnost je v komplexnosti využívání všech zdrojů, které jsou dostupné, tzn. voda - el. energie, slunce - el. energie, vítr - el. energie, stromy - teplo, uhlí - teplo, biomasa - teplo a využívat ty zdroje tak, aby účinnost využití těchto zdrojů byla co nejvyšší a zároveň co nejvíce snižovat energetickou náročnost našich obydlí - zateplování, okna, střechy, třeba i ta tepelná čerpadla, centrální vytápění odpadním teplem z elektrických a jaderných elektráren, což se vlastně všechno děj už dnes a do toho i snižování emisí do ovzduší.... konkrétně energie z jádra se v dnešní době využívá z několika desítek procent, ke 40 procentům to využití energie má daleko....ale říci, že elektřina je všespásná a tvrzením že jednou něco nebude tak to již dnes nahradím něčím, čeho se zdá být zatím dostatek, je nesmysl... ne nadarmo se říká, čím kdo zachází, tím také schází... Do budoucna je jediné východisko využívat energii pod povrchem země....ale to je ještě daleko....a hlavně nikdo neví co se stane, až se začne tato energie skutečně využívat....

 • odpovědětMiroslav před 6 dny:

  mluvím o Českém problému s lesy. Ten kdo to napsal, neví, že naše lesy jsou určeny k záhubě masivním napadením kůrovce. Problém je opačný jak rychle sklidit prakticky veškeré monokulturní porosty a jak je prodat! V našem okrese je už na mnoha místech bezlesí. Musí se začít jiné hospodaření ne jak to dokázaly Lesy české republiky. Les musí mít přirozenou skladbu od trav, bobulovin jako borůvky, keře a stromy do kterých může světlo. Les podobný přírodě! Nesmí to být farma na výrobu dřevní hmoty. Podle toho co vidím se LČR nepoučily. Tak zvané zisky z lesů se proměnily v obrovskou celospolečenskou ztrátu. Myslivec 80 let od roku 1957 se pohybuji v lesních honitbách a mám oči.

  •  vankr před 6 dny:

   Někdo je přesvědčen, že les se vysazuje jako ovocný sad? Z původních 5000 ks sazenic na hektar zůstane jen 800. Provádí se probírka.

  •  David Skalský před 6 dny:

   A zapomněl jsem....Lenost uklízet lesy, která se proměnila pod záminku přirozeného hnojení.... nepamatuji takového klestu v lesích jak poté, když se provede "jen" probírka... když holoseč, najede vyvážečka a klest odklidí, ale u probírky se klest bere jako přirozené hnojení.....copak se asi ukrývá v těch uřezaných větvích? Víme oba....a hnojivo pro les to není....ale úklid stojí další peníze a to je ten problém....který snižuje výsledný zisk z prodeje dřeva.... a tohle je výsledek dalšího šíření kůrovce....ale to ani jeden nezměníme....

  •  David Skalský před 6 dny:

   Dobrý den, bohužel, musím s vámi souhlasit. Kůrovec je ten skutečný problém našich lesů, ne samotná těžba, to je jen důsledek toho kůrovce. Navíc přesně jak píšete, spalování dřeva není problém, problém je v tom, že dřevo musíme vyvážet, aby z toho dřeva bylo alespoň něco, tedy prodalo se. Ten kdo článek napsal, neřekl stránku B, tu podstatnou. Sám se snažím přispět k dobré věci tím, že beru co mi lesník dá. Velké plochy a velké objemy těžby vezme každý pitoma, ale 10 kubíků dřeva a 70 metrů od přístupové cesty? Nikdo! Je to pro něho nevýhodné....

 • odpovědětJirka před 6 dny:

  Co to je za hovadinu? Jedu dřevo. Mám kotel na dřevo, minimální emise díky kvalitnímu spalování. Kácím suché a napadené. Na místo vykáceného sázím nové, smíšené. A KAŽDÝ ZODPOVĚDNÝ LESNÍ HOSPODÁŘ TO TAK DĚLÁ! Pěkná peachovina, ani mě nenapadne měnit za elektřinu! Skutečně dementní lobby.

  •  jan před 6 dny:

   Přesně tak!!!! Souhlasím na 100%. Starám se o svůj les tak jako můj praděda, děda, táta který mě to učil a ted´ to učím svého syna, který to zase bude učit svého syna..!!! Jděte s uhlím do zádele!!!

  •  Libor před 6 dny:

   Jirko, vy topíte dřevem. Ale představte si, že v Hodoníně je elektrárna, kde jeden kotel na uhlí byl nahrazen na vytápění dřevěnou štěpkou. Původně to bylo zamýšleno tak, že se štěpka bude dělat z odpadního dřeva. To však bohužel nestačí, denně se naváží do elektrárny 1750 až 2 200 tun štěpky. To je cca 100 kamionů. Už se kvůli tomu likvidují i zdravé stromy a štěpka se dováží i z větší vzdálenosti. A to jede jen jeden kotel, během tohoto roku se má dát do provozu na štěpku ještě další kotel. Jestli nevěříte, tak si vygooglete info elektrárna Hodonín. Přitom když se před mnoha lety zavedla filtrace a topilo se uhlím, tak komíny přestaly čoudit a nyní je tu čisté ovzduší.

  •  Venca před 6 dny:

   Richarde , koukám ze o lesním hospodářství nevíte vůbec nic a take o tom, zajakych podminek se da v lese těžit. Tohle prohlášení vědců platí možná pronejake bananove republiky ale ne pro CZ.

  •  Richard před 6 dny:

   No nevím nevím, většina lidí, kteří spalují dřevo v krbu nebo v kotli nejsou lesníci, nekácí jen dřevo postižené kůrovcem a že by místo každého vykáceného stromu zasadili nový je úplný nemysl... :D

 • odpovědětPetan před 6 dny:

  Kdyby raci tech 500 moudrejch hlav zastavilo kaceni pralesu proto aby se tam pestovala soja a nebo olivy na olej atd. coz sou nesmysly co se k zivotu nepotrebujou, tady se posledni dobou tezi jen suchy stromy od kurovce a paseky se zase osazi zpatky na les, tak nevydim duvod proc tuhle hmotu nevyuzit, nevim o tom ze by se tady v poslednich letech kaceli zdravi stromy umyslne na spalovani.

  •  Jirka před 6 dny:

   Myslíte to asi s životním prostředím dobře. Bohužel to neplatí pro váš přístup k rodnéhu jazyku.

 • odpovědětRobi před 6 dny:

  Pravděpodobně se těch pětset moudrejch hlav zahřívá navzájem Normální člověk se .zahřeje spravováním ,přípravou dřeva a následně topením v kamnech Kdys se do něj nedá kůrovec dřív Ideální je převážet dříví s broučkem přez celou republiku a možná ještě dál Přenášejí se i jiné věci a nikomu to nevadi pokud se nestane součástí .pro zamysleni takovi jsme lidé .R.

 • odpovědětŠeny před 6 dny:

  Co shoří, neshnije. Lesy brzy budou vypadat jako pole, bez organické hmoty. Ale zas když nebudou stromy, nebude kůrovec. Lesy jsou zde milióny let a problémy začaly až po zásahu lidí. Pokud se do nich člověk nebude montovat, tak se do dvou set let srovnají samy. S "pomocí" člověka nebude dobrý stav ani za 500 let. Všechno jsou jen prachy, les člověka nepotřebuje. Smrk se může přirozenou cestou dožít 300 let. Díky lidské péči jsou v 80ti shnilé.

 • odpovědětFrantišek před 6 dny:

  Není to tak dávno (v kontextu délky života planety Země), když bylo lesů méně než jich je v současnosti. Sice bychom se měli ke své planetě chovat s úctou, ale důsledky lidské činnosti jsou zanedbatelné; v porovnání se silou přírodních jevů, na které nemáme žádný nebo jen minimální vliv.

 • odpovědětBernee před 6 dny:

  Kácím stromy napadené kůrovcem. Vesměs jsou v pařezu uhnilé a měly být káceny už před dvaceti lety. Dřevo se hodí jako palivo, protože je často napadené hnilobou. Nahrazuji stromy směsí dřevin včetně náletů.

 • odpovědětPetr Rambousek před 6 dny:

  Pokud by se mělo dřevo využívat nějak více průmyslově,ještě s dotacemi od EU,tak už máme v babišstánu vysvětlení pro kůrovce. Jinak pro lokální topení v domech co by nám páni vědátoři doporučili jako adekvátní náhradu? Uhlí je fuj,plyn je fosilní,dřevo už je taky fuj. Topit elektřinou při odstavování jaderných a uhelných bloků a nástupu elektromobilů? Jestli se na západ od nás nevzpamatují cena elektřiny poletí nahoru o stovky procent. Pak budou kamna na dřevo jediný způsob pro smrtelníka jak v zimě nezmrznout

 • odpovědětMilan před 6 dny:

  Článek platí ropné společnosti a nebo výrobce elektřiny? Nemělo by tu být upozornění na placenou reklamu? Averze k topení vším co není zdaněné je něčí úkol.

 • odpovědětKarelT před 6 dny:

  No ještě tam navíc chybí další zásadní negativum, nejde jen o uhlík. V případě biomasy jde navíc o živiny a humus. Zkrátka pálení biomasy která by jinak mohla zůstat v lese či na poli je extra mega prasárna. Jako biopaliva z řepky.

  •  Jan Valenta před 6 dny:

   Krajina v které žijeme ,byla člověkem vždy upravována, Caa kolem roku 1930 a níže se v kamínkách topilo hrabankou, Pařezy se po vytěžení prodávaly na topení ,což znamenalo ho vydobýt a díru zahladit. Rozhodně v této době ,i bez vaší biomasy byl les v lepším stavu. Včetně přírody za posledních 10 let je to tak zoufalý úpadek. Dřevem všem dřevákům topím cca 30 let a letos i v dřevě 4 roky starém uloženém pod přístřeškem u domu je kůrovec. Dával jsem to mokré a listnáč!!!

 • odpovědětStehlík před 6 dny:

  To je přeci normální. Pokud spaluji uhlik, tak vzniká oxid uhličitý. Celé to klimablbnuti je pokrytecky. Kdyby zakázali spalovat , tak je to logické. A dřevo spíše používat k výrobě nábytku, drevodomku atd. Omezit výrobky co mají velmi šedé energie (cement, cihly atd.) . Jenže čím by jsme pak vytápěli domy? Plyn je fosilni, uhlí také a dřevo také. Zbývá jedině elektřina z jádra, když v zimě moc slunce nesvítí a vitr nefouká. Vypadá to že nám hrozí energetická bida :-(

 • odpovědětJáfr před 6 dny:

  Já myslel že v tom hraje roli kůrovec a né loby na větrnou a sluneční energii.

 • odpovědětTomáš před 6 dny:

  Dnes je vědcem kdejaký pitomec s vysokoškolským diplomem, bez praktických znalostí, schopností logického uvažování, kritického myšlení a emocionálního cítění. Globální klima je zatěžováno především vesmírnými výzkumy, jadernými výzkumy, leteckou a kamionovou dopravou, IT technikou, nadprodukcí nevyužitelných komodit (potraviny, oblečení, obuv, hračky), těžbou surovin pro IT technologie a elektroprodukty s nízkou životností, nikoliv spalováním dřeva, které musí být vysušené, aby bylo schopno uvolnit maximální množství energie. Lesy jsou káceny především z důvodu výroby jednorázových obalů a krátkodobých polotovarů a výrobků (palety, bednění, hranění, pážení, a pod.). Dalším kontraproduktivem je ekonomická výsadba lesů (co nejvíce stromů na malé ploše, za účelem rychlého růstu biomasy, stromy tak rostou do výšky namísto větvení a tvorby koruny). Dřevo vhodné k topení leží ladem (ekonomicky nevýhodné). Namísto neekologické sluneční a větrné energie (nároky na plochu a neekologický materiál) je výhodnější využít geotermální energii z dolů a šachet (sopek, vřídel), ať už jako zdroj tepla nebo zdroj pohonu čerpadel.

  •  Jan Valenta před 6 dny:

   Dřevo vhodné k topení leží ladem (ekonomicky nevýhodné …….Taková je skutečnost je to doslova hrůzné . Někteří odborníci tvrdí že je to potřeba.

 • odpovědětJan před 6 dny:

  Pak tu jsou laičtí hlupci jako je miztli, kteří nechápou, že když jediná britská elektrárna Drax spálí za rok dřevo (dovezené z Kanady) z lesa o rozloze středočeského kraje není to zrovna ekologický počin. Drancování lesů a spotřeba běžné těžby a probírky je totiž drobný rozdíl, kteří diletanti nechápou.

 • odpovědětmiztli před 6 dny:

  Zkrátka vědci jsou již jen nechutná sebranka, dřevo přeci v podobě stromu nemůže růst nekonečnou dobu, takže každý strom je nutno dřříve či později prostě porazit a zasadit nový a vzrostlý strom slouží opět jako obnovitelné palivo, které vlastně akkumuluje energii, kterou do něj nastřádalo Slunce a z nj jsou všechna i fosilní paliva, díky nimž je zde rozvoj průmylu a dost dokonalý život. Takže závěr je zavřít tyto idioty do izolované oblasti, ať si tyto hlouposti zkouší na sobě. Budou žít ani ne jako ve středověku

  •  Miloš před 6 dny:

   a hnojivo z toho zhniteho stromu kde zoberies??? myslis ze to ide stale len brat drevo??? par civilizacii tak uz skoncilo...Doporučené články