EnergoZrouti.cz

Vědci varují před nebezpečně rychlým nárůstem metanu v atmosféře

  
Martin Bárta
9. 2. 2022 ▪ 10:11

Množství silného skleníkového plynu metanu v atmosféře podle vědců stále rychle roste. Plyn je přitom pro globální oteplování mnohem větším problémem než oxid uhličitý, který je denně řešeným tématem.

Mokřady - jeden z hlavních zdrojů metanu
Mokřady - jeden z hlavních zdrojů metanu
Foto: Unsplash

Nová studie vědců zveřejněná v odborném časopise Nature varuje před nebezpečně rychlým růstem metanu v atmosféře. Jen loni podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) byla koncentrace metanu v atmosféře vyšší jak 1900 částic na miliardu (ppb). Podle vědců je tak velmi důležité zaměřit se i na emise tohoto skleníkového plynu, který je navíc z hlediska globálního oteplování nejméně 28 krát silnější než oxid uhličitý.

Který zdroj metanu je nejhorší? Vědci zatím nemají jasno

Ačkoliv podle vědců na přelomu tisíciletí došlo ke zpomalení růstu emisí metanu, kolem roku 2007 byl naopak nastartován jeho rychlý vzestup, který vědci zatím nedokázali přesně identifikovat. Není tak možné dosud naprosto přesně říci, odkud velké množství metanu které v atmosféře přibylo pochází.

Jak se ale výzkumníci již mnoho let obávají, další uvolňování metanu může dostat zemi do nebezpečné smyčky. Uvolňovaný metan totiž oteplováním planety pomáhá v tání ledovců či permafrostu a tím uvolňuje další metan, který je pod těmito vrstvami či přímo v nich uložený. V případě rychlého oteplení by tak mohlo podle obav vědců dojít k dalšímu masivnímu a téměř nekontrolovatelnému růstu teplot.

Hlavní zdroje silného skleníkového plynu jsou přitom podle vědců vcelku jasné. Jedním z hlavních původců jsou tak mokřady, které plyn uvolňují v obrovském množství. Nemalé množství látky ale uniká i z lidské činnosti a to včetně zemědělství, které zvyšuje emise metanu chovem hospodářských zvířat.

Podle některých odborníků by tak mělo lidstvo stále více přemýšlet nad tím, jak funguje zemědělství, jež je jednou z hlavních složek produkovaných emisí metanu, jež mohou lidé rychleji ovlivnit. Podle šéfa OSN by tak zemědělství mohlo v některých zemích stát za vyššími emisemi skleníkových plynů než jsou ty produkované osobními automobily.

Emise metanu, které podle vědců stále rychleji rostou jsou velkým nebezpečím pro omezení globálního oteplování stanoveného během Pařížské klimatické konference v roce 2016.
Štítky: Metan Skleníkové plyny Věda Klimatická změna Globální oteplování
Zdroj: RED