EnergoZrouti.cz

Vědci našli nový superenzym, který požírá plasty

  
Tomáš Jelínek
29. 9. 2020 ▪ 08:59

Nový superenzym objevili vědci z univerzity v anglickém Portsmouthu. Ti použili už dříve v Japonsku objevený enzym PETase jež se postupným vývojem naučil konzumovat plasty a rozšířili jej o další enzymy. Díky tomu dosáhli až šestinásobně rychlejší degradace plastů.

Plastové PET lahve určené k recyklaci
Plastové PET lahve určené k recyklaci
Foto: Hans Braxmeier / Pixabay

Vědci z univerzity v anglickém Portsmouthu vytvořili nový superenzym, který umožňuje degradaci plastových PET lahví ještě rychleji než dříve. Nová technologie by mohla být připravená k recyklaci plastů už do dvou let.

Až šestinásobná rychlost recyklace díky enzymovému koktejlu

Nový superenzym je vlastně nový enzymový koktejl, který rozšiřuje účinnost již dříve objeveného enzymu PETase, právě ten se přirozeným vývojem naučil pojídat plastové hmoty. Použitím dalším enzymů se tak nyní odborníkům podařilo tuto konzumaci plastů až šestinásobně urychlit, což by mohlo pomoci s recyklací PET lahví, které jsou v současnosti velkým ekologickým problémem.


Enzym zvaný PETase rozkládá polyethylente­reftalát (PET) na jejich základní stavební kameny a tím vytváří nové možnosti jak jej nekonečně recyklovat, čímž nebude muset být vytvářen nový s velkým vlivem na znečištění planety ale i produkci skleníkových plynů.


Vědcům se tak nyní povedl další pokrok v práci na recyklaci a minimalizaci plastového odpadu. S tím nyní pomohl i tým z Coloradské státní univerzity, kterému se podařilo vytvořit nový druh nekonečně recyklovatelného plastu, který nebude degradovat – PBTL.
Zdroj: University of Portsmouth