EnergoZrouti.cz

V Česku rychle přibývá Re-Use center, nové má i Jihlava

  
Lenka Nováková
12. 4. 2021 ▪ 09:04

V tuzemsku stále rychleji roste obliba Re-Use center. Ty se ve spolupráci měst a odpadových společností objevují stále rychleji jako například minulý týden v Jihlavě. Třeba Liberec ale zvolil on-line formu Re-Use centra.

ReUse centrum Jihlava
ReUse centrum Jihlava
Foto: Magistrát města Jihlava

Jihlava se zapojila mezi další města, která již provozují Re-Use centra v České republice. Nové centrum tak obyvatelé Jihlavy najdou v Brtnické ulici kde sídlí Služby města Jihlavy. Na místo je možné přinést jakékoliv drobné předměty z domácností, ty je také možné odsud zdarma i odnést.

Nyní jen drobnosti, v budoucnu ale i nábytek

Nové Re-Use centrum v Jihlavě bylo otevřeno hlavně díky spolupráci pracovníků firmy Služby města Jihlavy a odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.

„Je to zatím taková první vlaštovka, do budoucna bychom chtěli otevřít ještě další RE-USE centrum, které bude i pro větší věci, například pro nábytek a podobně,“ uvedl náměstek primátorky pro životní prostředí Vít Zeman, který se společně s jednatelem SMJ Josefem Ederem zúčastnil v pátek 9. dubna pomyslného přestřižení pásky.

Jihlavské Re-Use centrum tak přijme všechny drobné předměty z domácností jako jsou hračky, knížky, nádobí a další. V současnosti ale není možné v něm uložit například elektroniku, jelikož není možné garantovat její bezpečnost. Kvůli hygieně také není možné přijímat plyšové hračky ve kterých by se mohli nacházet paraziti jako jsou roztoči či jiný hmyz.

Re-Use center v tuzemsku přibývá

Re-Use centra tak v posledních letech získávají nejen v tuzemsku na stále větší popularitě. Opakovaným využíváním různých drobných předmětů, mezi kterými nechybí ani kuchyňské potřeby, hračky, hudební nástroje a mnoho dalších totiž dochází k vytváření jejich znovupoužití.

ReUse centrum Jihlava , Magistrát...
Právě znovupoužití, tedy Re-Use jak se tato centra nazývají nevytváří příliš nový koncept. Dříve totiž bylo naprosto v pořádku, že věci získávaly druhý život u někoho jiného. Mnoho obyvatel měst ale v posledních letech nemělo možnost komu tyto předměty předat a tak došlo k jejich vyhození, což je zbytečná ekologická škoda. Opakované použití předmětu je totiž vždy výrazně výhodnější než nákup nového.

Opakované používání materiálu v rámci takzvané cirkulární ekonomiky tak podporuje snižování množství odpadu a také mrhání materiálem, který je třeba na výrobu předmětů nových.

Právě s větším rozvojem cirkulární ekonomiky, který v posledních letech sílí i díky zájmu lidí o nižší dopad svého života na ekologii dalších Re-Use center rychle přibývá. V současnosti je tak možné využít těchto center v Praze, Brně, Chrudimi a mnoha dalších městech.

Některá města pak zkouší i on-line formu Re-Use center jako například Liberec. Ten svým občanům doporučuje k využití služby portálu Nevyhazujto.cz, kde je možné nepotřebné věci snadno vystavit a nabídnout dalším lidem k opakovanému využití.
Štítky: ReUse Odpady Recyklace
Zdroj: MMJ