EnergoZrouti.cz

Spalování uhlí už se nevyplatí, přesto tvoří většinu při výrobě elektřiny

  
Martin Bárta
7. 7. 2020 ▪ 07:39
Černé uhlí
Černé uhlí
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Z analýzy globální výroby elektrické energie, kterou společně provedli Rocky Mountain Institue, Sierra Club a Carbon Tracker Initiative na vzorku necelých 2500 uhelných elektráren vyšlo najevo, že výroba a provoz 39% elektráren poháněných uhlím je dnes dražší než stavba nových obnovitelných zdrojů.

Jedním z důvodů zdražení těchto zdrojů je také Pařížská dohoda, která má za cíl udržet globální teploty pod hranicí 2°C ve srovnání s obdobím před průmyslovou revolucí.

Podle studie by navíc už letos spotřebitelé po celém světě ušetřili 39 miliard dolarů pokud by svět přešel kompletně z energie vyrobené spalováním uhlí na tu z obnovitelných zdrojů. Tato částka by se navíc měla každoročně zvyšovat.

S tím jak ceny provozu uhelných elektráren rostou, vlády začínají připravovat nové ekologičtější řešení do budoucna. Jedním z mnoha příkladů může být větrná offshore elektrárna, kterou začínají stavět ve Velké Británii.

Zároveň bude v některých zemích v důsledku poklesu těžby uhlí a jeho využití jako energetického zdroje docházet k vyšší nezaměstnanosti osob z těžebních společností. Již dnes tak pomalu dochází k uzavírání některých dolů.
Zdroj: Rocky Mountain Institute