EnergoZrouti.cz

Snaha vlády získat výjimku ze zákazu nákupu ropy z Ruska je podle ekologů ostudná

  
Markéta Bártová
10. 5. 2022 ▪ 16:20

Česká vláda by měla podle ekologů okamžitě přehodnotit žádost o výjimku z embarga na Ruskou ropu, které by mělo začít platit na konci letošního roku. Stejně jako Česko si o výjimku požádalo Maďarsko a Slovensko.

Premiér Petr Fiala
Premiér Petr Fiala
Foto: Kmu.gov.ua, CC BY 4.0

Snaha vlády ČR pod vedením premiéra Petra Fialy chce pro Česko podle dřívějších vyjádření získat výjimku z balíku sankcí proti Rusku, které jsou uvalovány kvůli jeho invazi na Ukrajině. Balíček sankcí, který představila Evropská komise už v minulém týdnu a který má zajistit embargo na ropu z Ruska už dříve odmítlo i Maďarsko a Slovensko. Podle ekologů je ale postoj České republiky ostuda.

Chtít nakupovat ropu z Ruska ještě dva roky by byla ostuda

Výjimka, o kterou si Česká republika stejně jako Slovensko nebo Maďarsko zažádaly by měla zajistit, že nákup ropy z Ruska nebude ukončen do konce letošního roku, ale teprve do konce roku 2024. Podle vyjádření některých evropských politiků jsou výjimky z embarga špatné už kvůli tomu, že narušují jednotnost Evropské unie. Ta by především v této válečné situaci měla být jednotná a její postupy by měly podporovat všechny státy.

Podle vyjádření ekologické organizace Greenpeace ale výjimka pro Česko nemá opodstatnění a je zbytečná. Ropa totiž do Česka může i nadále proudit z jiných zdrojů. To potvrzuje i vyjádření provozovatele ropovodu TAL v Itálii. Ten uvedl, že dodávky, které ropovodem tečou i do Česka je okamžitě možné zdvojnásobit a vykrýt tak výpadek ruské ropy. Technologicky se navíc ropa z ropovodu TAL blíží ropě ruské, a tak ji není problém zpracovávat v rafinérii v Litvínově.

„Omezení dovozu ruské ropy do Evropy mělo kvůli krvavé válce na Ukrajině přijít už dávno. Je ostudné, že ji Česko chce nakupovat ještě v polovině roku 2024. Řadí se tak po bok Maďarska, které od začátku války sabotuje a zdržuje evropské sankce proti Rusku. Česko by mělo odstřihnout ruskou ropu co nejdříve, je na to připraveno logisticky, technologicky i kapacitně. V dlouhodobém horizontu ovšem nemá smysl vyměnit jednoho dodavatele ropy za druhého, ale jít cestou snížení spotřeby ropy a podporou dopravy, která není závislá na fosilních palivech a nepřispívá ke klimatické krizi.“ uvedla Miriam Macurová z Greenpeace.

Česko má navíc podle organizace i potenciál pro snížení spotřeby ropy, aby ji nebylo nutné dovážet v takovém množství. V balíčku, který organizace představila zmiňuje například podporu veřejné a městské hromadné dopravy, nákladní dopravy po železnici či zákaz vnitrostátních letů. Greenpeace tak vyzval premiéra Petra Fialu, ministra zahraničí Jana Lipavského a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu, aby byla snaha o získání výjimky pro Česko přehodnocena.

„Útok na Ukrajinu a tlak Ruska na zvýšení cen fosilních paliv uvrhly Evropu do energetické krize, na kterou současný evropský trh nebyl připraven. Je proto nutné prohlubovat spolupráci mezi státy v energetice a řešit energetickou bezpečnost v rámci celé Evropské unie, nikoli jen na úrovni jednotlivých národních států. Takový přístup je obzvlášť výhodný pro menší vnitrozemské státy, mezi které patří i Česká republika. Větší spolupráce také v budoucnu usnadní Evropě energetickou transformaci a přechod na bezemisní zdroje.“ řekl tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.
Štítky: Ropa Rusko Ekologie Vláda ČR Petr Fiala
Zdroj: RED