EnergoZrouti.cz

Safari Park plní školku. Krátce před Štědrým dnem se začali líhnout pelikáni

  
Markéta Bártová
23. 12. 2020 ▪ 10:03

V Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem se začala líhnout mláďata pelikánů. Těch místní ZOO chová hned několik druhů a jejich chov patří mezi ty největší ve světových zoologických zahradách.

Mládě pelikána
Mládě pelikána
Foto: Safari Park Dvůr Králové

V Safari Parku ve Dvoře Královém se v posledních dnech začala líhnout nová mláďata pelikánů, kterých mají v parku hned tři druhy. Pár dnů před Štědrým dnem se tak začíná pomalu plnit „mateřská školka“ pro jeden z největších chovů pelikánů ve světových zoologických zahradách.

Mláďata za týden zdvojnásobí svou váhu

Podle chovatelů se další vajíčka místních pelikánů tří různých druhů budou líhnout až do pozdního jara. ZOO tak očekává desítky nových mláďat.

„Pelikáni jsou naše rodinné stříbro. Na světě najdete jen málo chovatelů, kteří by měli větší úspěchy. Sezona u nás začíná v listopadu přesunem chovných ptáků do zimoviště a probíhá do dubna,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský.

Malí pelikáni během svého prvního týdne života podle parku téměř zdvojnásobí svou váhu a to díky krmení šestkrát denně od sedmi ráno do půl šesté večer. První mládě vylíhlé 17. prosince mělo váhu téměř 122,6 gramu. Už 21. prosince ale vážilo 230 gramů. V prvních třech dnech je navíc podle chovatelů nutné podávat mláďatům jen hlavou napřed, jinak by se mu mohly ploutve zaseknout v krku. Od třetího dne už si mládě ryby při krmení polohuje samo.

Chovatelé mláďata krmí hlavně malými rybkami naloženými v enzymech. V dospělosti pak ale pelikán spolyká asi jedno a půl kila sladkovodních ryb denně.

Chov pelikánů je oproti hadilovům v mnohém jednodušší

Vejce pelikána , Safari Park...
 Chovatelé králodvorského Safari Parku se snaží vždy vracet mládě pod rodiče či pěstouny do hnízda. Pokud to ale situace neumožňuje, je přistoupeno k umělému odchovu. Pelikáni ale na rozdíl například od mláďat hadilova písaře (který se mimochodem v Safari Parku nedávno také odchoval) nemají problém se zapojením do hejna a následnou reprodukcí i po umělém odchovu. Mláďatům se také mohou chovatelé normálně ukazovat a nečiní to tak budoucí problémy.

V Safari Parku ve Dvoře Královém mají v současnosti tři africké druhy pelikánů, kteří se pravidelně množí. V letošní sezóně se tak už vylíhla mláďata pelikána bílého, pelikána afrického ale i vážně ohroženého pelikána kadeřavého. Část z mláďat, které se v ZOO narodí následně posílí místní chovy a část poputuje do jiných zoologických zahrad.
Štítky: Zoo Safari Park Pelikán Dvůr Králové
Zdroj: Safari Park