EnergoZrouti.cz

Agentura chce zákaz plynových kotlů do čtyř let, jejich náhrada by ale mohla přinést více potíží

  
Tomáš Jelínek
13. 8. 2021 ▪ 15:25

Už za čtyři roky by chtěla energetická agentura zakázat využívání kotlů na zemní plyn. Podle vědců z amerických univerzit je ale jeho náhrada pro životní prostředí ještě horší než samotný plyn.

Potrubí se zemním plynem
Potrubí se zemním plynem
Foto: Csongor Varga / FreeImages

Ačkoliv nad využíváním ropného zemního plynu se stejně jako nad uhlím nebo dalšími fosilními palivy typu benzín či nafta stahují mračna, jejich náhrady nemusí být takové jak se očekává. Stále více světových organizací, ale i velmocí vyzývá k zákazu plynových kotlů a dalších zařízení spalujících zemní plyn. Velmi často by jej měl v budoucnu nahradit vodík, bude to ale lepší alternativa?

Zákaz plynu za čtyři roky, jak jej ale nahradit?

Už za čtyři roky, tedy v roce 2025 by si zákaz kotlů spalujících zemní plyn přála Mezinárodní energetická agentura IEA. Ta ve své zprávě navrhla více jak čtyři stovky různých kroků, které by měly vést právě ke snížení emisí skleníkových plynů a zákaz spalování zemního plynu mezi nimi samozřejmě nemůže chybět.

Agentura ale není jediná, kdo další pokroky v oblasti snižování emisí skleníkových plynů vidí v redukci či úplném zákazu využívání ropných plynů a to včetně CNG či LNG, jehož obliba roste hlavně v nákladní dopravě. Tyto plyny jsou sice v současnosti stále ekologičtější oproti běžně používané naftě, jejich budoucnost ale nejspíše také nebude mít dlouhého trvání.

V současnosti už je tak jasné, že v následujících letech či desetiletích úplně skončí právě v dopravě využívaná konvenční paliva či spalování uhlí. Právě konec spalování uhlí už můžeme v současné době vidět i u nás, kdy přibývá velké množství energetických společností jež odklon od uhlí plánují.

Podobného konce by se tak v letech následujících po ukončení těchto paliv měl dočkat i zemní plyn. Jeho náhrada ale podle nových vědeckých zpráv nemusí být tak ekologická jak se od ní očekává.

Náhrada vodíkem může být ještě horší než samotný zemní plyn

Náhradou za zemní plyn, ale i jiná paliva by se tak v budoucnu podle očekávání měl stát vodík. Ten je ale v posledních letech i velmi očerňován a označován za palivo, které na první pohled sice vypadá ekologicky díky tomu, že jeho emise tvoří pouze vodní páry. Při bližším pohledu už ale ekologická stránka věci není tak pozitivní.

Podle vědců z univerzity Cornell a Stanford je totiž modrý vodík z hlediska znečištění dokonce horší než spalování zemního plynu. K jeho výrobě je totiž v současné době využíváno velkého množství zemního plynu, který by měl být právě vodíkem nahrazen.

Využití vodíku v současné době tak může mít právě kvůli jeho původu ještě mnohem větší vliv na globální změnu klimatu. Podle zprávy vědců je totiž jeho využívání až o 20% horší než spalování čistého zemního plynu.

Odborníci tak poukázali na to, že vodík by mohl ve skutečnosti jen oddálit problémy, které v současnosti svět řeší v oblasti změny klimatu. Jelikož se ale velké světové mocnosti v čele s Německem či Velkou Británií již šance na to stát se vodíkovou velmocí chopily, nebude jednoduché tento směr změnit.
Štítky: Plynový kotel Vodík Změna klimatu
Zdroj: RED, SkyNews