EnergoZrouti.cz

Zákaz plynových kotlů se blíží, alternativa je ale stále drahá

  
Markéta Bártová
25. 5. 2021 ▪ 09:13

Už příští měsíc by ministři ve Velké Británii měli rozhodovat o možnosti zákazu prodeje plynových kotlů. Ty by měly nahradit ekologičtější alternativy jako jsou tepelná čerpadla. Jejich cena je ale mnohonásobně vyšší.

Hořák na zemní plyn
Hořák na zemní plyn
Foto: Steve Buissinne / Pixabay

Už do 14 let, tedy do roku 2035 by podle návrhu britských ministrů mohly být zakázány kotle spalující zemní plyn. Ty totiž stejně jako jiné ropné produkty významně přispívají k emisím skleníkových plynů, které chce nejen Velká Británie srazit na nulu. Náhrada za plynové kotle je ale zatím drahá a pro většinu lidí nedostupná.

Úplný zákaz nebo poplatek za pořízení nového kotle

Cílové datum, kdy by mělo dojít k zákazu plynových kotlů by měla už příští měsíc stanovit nová strategie pro vytápění budov, kterou politici ve Velké Británii chystají.

Podle jednoho z návrhů, kteří mají ministři na stole by bylo nutné při prodeji domu zajistit přechod na ekologický způsob vytápění a ohřevu TUV (teplé užitkové vody). To by mohlo podle odborníků podpořit zavádění ekologičtějších způsobů vytápění a zároveň k tomu nenutit obyvatele, kterým stávající řešení „dožívají“.

V jiném případě by se u plynových kotlů mohl účtovat poplatek, kterým by byla dotována výroba ekologičtějších tepelných čerpadel a tím i jejich masivnější rozšiřování.

Mimo to se ale nejen ve Velké Británii zvýší tlak na vyřazení všech systémů, které ke svému fungování spalují ropu. Důležité bude také zlepšení celkové energetické bilance domů, tedy snížení spotřeby energií obecně. K tomu by měl přispět i program britské „Nové zelené úsporám“, který byl spuštěn už v minulém roce. Program je určený právě na úspory energií v domech a přispívá tak na zateplení, izolaci střech, výměnu dveří a oken a další prvky ke snížení energetické náročnosti budovy.

Vláda nechce pokutovat lidi, kteří přechod odmítnou

Jak uvedl britský server Dailymail, místní vláda ale nechce pokutovat ty, kteří se svého plynového kotle odmítnou zbavit.

K zákazu prodeje a využívání kotlů na plyn vyzvala nedávno i Mezinárodní energetická agentura (IEA). Ta je ovšem ve svých materiálech mnohem přísnější. Aby svět splnil své dohody na snížení emisí skleníkových plynů, měly by být podle ní plynové kotle zakázány už do čtyř let.

Samotná agentura si je ale stejně jako britská vláda vědoma, že takový cíl je nereálný. Britská vláda se navíc u svých opatření obává vlny nevole ze strany obyvatel. Pro ty je v současné době pořízení náhrad za plynový kotel velmi finančně nákladné a tak i velmi často nedostupné. Jen pořízení doporučovaných tepelných čerpadel je totiž oproti plynovým kotlům záležitostí v řádu stovek tisíc korun, což není pro běžné domácnosti financovatelné.

V některých místech jako jsou centra měst je pořizování tepelných čerpadel nemožné i z dalších důvodů. V těchto místech by pak bylo nutné další rozšíření dálkového zásobování teplem například z tepláren.
Štítky: Plynové kotle Velká Británie Emise
Zdroj: RED