EnergoZrouti.cz

Plastové kelímky ale i vatové tyčinky už brzy nekoupíte, vláda dnes schválila potřebnou legislativu

  
Lenka Nováková
25. 1. 2021 ▪ 16:40

Vláda dnes schválila legislativu upravující hospodaření s plastovými jednorázovými obaly. Už brzy by tak mohlo dojít k úplnému zákazu plastových brček, míchátek, kelímků ale i vatových tyčinek. Výrobci budou muset přispívat i na úklid ve městech a obcích.

Plastové obaly
Plastové obaly
Foto: Ministerstvo životního prostředí

Vláda dnes schválila návrh zákona, který by měl do budoucna razantně omezit využívání jednorázových plastových obalů, které jsou jednou z hlavních příčin znečištění světových moří a oceánů. Vládní návrh zákona se nyní přesune do parlamentu, kde je očekáváno jeho rychlé schválení. Zákon by měl následně začít platit od 1. července 2021.

Plastové kelímky či nádobí by mohlo skončit ještě letos

Vatové tyčinky z plastu, příbory, talíře, míchátka, brčka ale i tyčinky k balónkům, kelímky na horké nápoje i mnoho dalších jednorázových plastů by tak mohlo v letošním roce být zakázáno. Ještě další rok ale bude zákon tolerovat doprodej těchto výrobků ze zásob, které budou mít výrobci, distributoři a prodejci ve svých skladech.

Nová legislativa, kterou dnes vláda schválila ale nenařizuje pouze zákaz těchto výrobků. Nová opatření pak nařizují i omezování spotřeby dalších plastů či příspěvky výrobců těchto obalů na úklid obcí a měst. U některých výrobků navíc vznikne pro výrobce i takzvaná osvětová povinnost. Z jejich strany tak bude nutné spotřebitele lépe informovat o tom, jak s plasty zacházet a nejlépe jejich využívání minimalizovat.

„Cílem nového zákona je snížit nesmyslné nadužívání mnoha tisíc tun jednorázových plastů ročně, zejména z fastfoodů a hromadných akcí. Pokud se týká zákazu vybraných jednorázových výrobků, již dnes k nim existuje řada opakovaně použitelných alternativ a ročně tak můžeme uspořit milióny kusů plastových výrobků. Kromě toho třeba také pomůže lidem lépe nakládat s plastovými odpady a obce dostanou příspěvek na úklid veřejných prostor,“ přibližuje zákon ministr životního prostředí Richard Brabec.

Povinné označování plastů ale i podpora alternativ

Mimo zmíněných povinností výrobců bude také podle návrhu zákona povinné výrobky z plastů označovat podle evropského značení. Nařízení s podobou tohoto označení už vydala koncem minulého roku Evropská komise – značení plastů by tedy v celé unii v budoucnu mělo být jednotné.

Značení se bude týkat například cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, kelímků či hygienických pomůcek. To by mělo u některých plastů, které i přes to, že jsou jednorázové nebudou zakázány alespoň snížit jejich spotřebu a pomoci lidem tyto výrobky lépe třídit do barevných kontejnerů.

Dodržování nového zákona následně bude kontrolovat několik institucí včetně České obchodní inspekce, Státní potravinářské a zemědělské inspekce či krajské hygienické stanice.

Mimo legislativy bude také Ministerstvo životního prostředí více podporovat přechod na alternativní materiály. Například u zmíněných kelímků na horké nápoje. Nedávno tak ministerstvo podpořilo projekty pracující na alternativách plastů dotacemi ve výši 60 milionů korun.
Štítky: Vláda Plasty Odpad
Zdroj: MŽP