EnergoZrouti.cz

Podle odborníků budou brzy elektromobily levnější než vozidla na fosilní paliva

  
Martin Bárta
23. 1. 2021 ▪ 12:57

Elektromobily už by se v příštích několika letech mohly podle odborníků dostat do bodu zlomu, kdy díky snižujícím se cenám za baterie budou levnější než současná vozidla na konvenční paliva. Otázkou tak bude, zda to vydrží elektrické sítě.

Nabíječky elektromobilů EVgo
Nabíječky elektromobilů EVgo
Foto: General Motors

Už v roce 2023 bychom se podle analýzy agentury Bloomberg mohli dočkat toho, že elektromobily budou nejlevnějšími automobily dostupnými na trhu. Podle analýzy to vyplývá z toho, jak rychle klesají ceny nově dodávaných akumulátorů, které jsou pro tato auta důležitá.

Bod zlomu by mohl přijít do několika let

Podle odborníků by tak mohl bod zlomu, kdy díky klesající ceně baterií ale i zvyšující se regulaci vozidel s pohonem na konvenční paliva jako je benzín, nafta ale i LPG a další přijít již během několika málo let.

Jen v minulém roce totiž výrobci automobilů zaznamenali obrovský nárůst poptávky po vozech alespoň částečně či úplně poháněnými akumulátorovými články. Jen evropský koncern Volkswagen tak prodal 212 000 kusů vozidel, která používají baterii alespoň částečně, tedy hybridů či úplně tedy čistě bateriových vozidel.

A díky klesající ceně za bateriové články, které se i dále vyvíjejí a výzkumníci tak přicházejí se stále lepšími technologiemi uložení energie ale i rychlejším dobitím těchto článků by se mohl rozmach elektromobilů ještě urychlit. Podle odhadů tento růst navíc nezastaví ani omezení současných dotačních podmínek mnoha zemí, které elektromobily výrazně finančně zvýhodňují.

Právě dotace jsou i velmi často kritizované z toho, že poptávku po elektromobilech uměle zvyšují. Bez dotací by totiž mnoho zájemců o elektromobily ztratilo zájem. Jenže právě pokles ceny bateriových článků, které bývají i nejvyšším nákladem těchto vozidel sníží i celkovou cenu za vozidlo, která se tak přiblíží či sníží i pod cenu současných vozidel na konvenční paliva. Právě to by mělo podle analýz přesvědčit mnohé zákazníky k nákupu vozidla na elektrický pohon.

Nad ropou se smráká a nejspíše ji brzy čeká regulace

Výhodnost elektromobilů by také v blízké budoucnosti mohly podpořit vyšší regulace, které mnoho zemí chystá na paliva vyráběná z ropy a to ať už jde o nejtypičtější benzín a naftu tak i plyny jako je LPG. O tyto pohony totiž bude v čase kdy jsou jim zakazovány vjezdy do center měst ale i zdražovány další poplatky spojené s jejich provozem stále menší zájem.

Některé země by navíc chtěly vozidla na fosilní paliva úplně zakázat už v příštích letech a to i včetně vozidel hybridních. Příkladem tak může být Velká Británie či Francie, které mají plány na úplný zákaz prodeje nových vozidel na tato paliva už od roku 2030.

Další úspěchy elektromobilů tak budou záležet částečně i na regulaci, která v budoucnu jistě přijde. Často totiž v jejich případě zaznívá otázka, zda distribuční sítě elektrické energie takhle rychlý a obrovský nárůst objemu energie ve svých sítích zvládnou. Příkladem by mohlo být i Německo, které uvažovalo nad odpojováním nabíječek elektromobilů od sítě v případě, že bude síť přetížena. Právě to by ale samozřejmě velkou část zájemců od nákupu elektromobilů naopak odradilo.
Štítky: Elektromobil Fosilní paliva Ropa
Zdroj: RED