EnergoZrouti.cz

Nová technologie by mohla vyrábět elektřinu z jedoucích vozidel

  
Martin Bárta
18. 10. 2020 ▪ 15:41

Britská firma vymyslela nové větrné turbíny, které by mohly zajistit výrobu elektrické energie z projíždějících automobilů. Energií by pak mohly být napájeny třeba pouliční lampy, na které by se turbíny umístily.

Větrné turbíny u silnic
Větrné turbíny u silnic
Foto: Alpha 311 - Youtube video

Určitě už jste to někdy zažili, stojíte v blízkosti silnice když v tom najednou projede kamion nebo autobus a vy máte co dělat abyste ustáli silný náraz větru, který vás ovane. Ještě horší to pak může být pro cyklisty a udržení stability. Nikdy vás ale asi nenapadlo, jak by šla tato energie využít.

Využití poryvů větru z projíždějících automobilů

Právě na to se ale zaměřil Barry Thompson, obchodník z Kentu ve Velké Británii, který založil společnost Alpha 311. Ta se zabývá realizováním výroby energie ze speciálních větrných turbín, které by mimo standardních větrných poryvů využívaly i energii získanou právě prostřednictvím vozidel, jež kolem turbíny projíždí.


Společnost by chtěla tuto energii využívat do budoucna jelikož automobily včetně těch nákladních ze silnic nejspíše jen tak nezmizí. Nová technologie, která by vyrobila energii by tak ještě více snížila dopady provozu automobilů na klimatickou změnu, jelikož by díky nim vzniklo více energie než doposud.


Ta by se dala podle informací firmy využít primárně i pro pouliční osvětlení, na kterém by byla turbína instalována. Nebylo by tedy nutné stavět rozvody pro přesun vyrobené elektřiny do energetické sítě. Nová technologie by mohla pomoci Velké Británii ke splnění cíle uhlíkové neutrality do roku 2050.
Zdroj: Alpha 311