EnergoZrouti.cz

Němci prahnou po elektromobilech, stát už letos vyplatil na dotacích miliardu eur

  
Martin Bárta
8. 5. 2021 ▪ 10:40

Poptávka po elektromobilech v Německu strmě roste. Jen za první čtyři měsíce letošního roku vyplatil stát na dotacích téměř miliardu eur, to je více než za celý loňský rok.

Nabíjení elektromobilu Volkwagen ID
Nabíjení elektromobilu Volkwagen ID
Foto: Charlotte Stowe / Unsplash

Němci mají v posledních letech stále větší zájem o elektromobily, což ukazují i statistiky německého federálního úřadu pro ekonomiku a kontrolu vývozu. Německo tak podle deníku Rheinische Post v prvních čtyřech měsících letošního roku vyplatilo téměř miliardu eur jako státní dotaci na tato vozidla.

První čtyři měsíce překonaly celý loňský rok

Právě rychle rostoucí dotace poskytovaná na elektrická vozidla ukazuje stále rychlejší tempo růstu elektromobility v Německu. Dotace, které Němci získali na nová vozidla s bateriovými články totiž za první čtyři měsíce letošního roku překonaly finance, které byly vloni vyplaceny za celý rok.

Mezi lednem a dubnem letošního roku tak lidé podali celkem téměř 174 tisíc žádostí o dotace na vozidla s elektrickým či plug-in hybridním motorem, na která se dotace také vztahují.

Německá vláda v červenci minulého roku zdvojnásobila svůj podíl na financování elektromobilů. Celkově to tak zemi stálo více než 650 milionů eur. Tato dotace by ale měla být k dispozici až do roku 2025 a podpořit tak masivní rozvoj elektromobility v zemi. Díky dotacím je možné ušetřit až 9 tisíc eur u vozidel jen na bateriové články a až 6 750 eur na hybridních vozidlech kombinující spalovací motor a elektromotor.

Dotace mají i mnoho odpůrců

Dotacím na elektromobilitu je ale také velmi často vyčítáno podporování vozidel, o která by jinak mezi spotřebiteli i kvůli vysoké ceně nebyl zájem. Nejen Německo ale tímto způsobem řeší akutní potřebu snížení emisí skleníkových plynů a tím i splnění cílů stanovených Pařížskou klimatickou úmluvou.

Otázkou tak i nadále zůstává, jak na tom prodeje elektromobilů v zemích kde jsou dotace velmi štědré budou, až dojde k ukončení těchto dotačních politik. Podle politiků by ale měly dotace hlavně umožnit masivní rozvoj elektromobility s kterým následně poklesnou i ceny vozidel bez dotací.

Kritikou dotací také zůstává podporování nákupu dražších modelů pro bohatší obyvatele. Na to už v současné době zareagoval třeba systém dotací ve Velké Británii. Tam byla snížena maximální hodnota vozidla tak, aby byly podporovány masivněji elektromobily i pro střední a nižší příjmové vrstvy obyvatel. Podle vyjádření úřadů totiž není třeba dávat dotace na drahá vozidla, která by si jejich majitelé mohli dovolit i bez dotační podpory.
Štítky: Elektromobil Německo Dotace
Zdroj: RED