EnergoZrouti.cz

Na Kokořínsku se díky teplu stále více daří Kudlankám nábožným

  
Tomáš Jelínek
22. 9. 2020 ▪ 06:00

Díky suchým a teplým létům se v tuzemsku stále více daří jedinému zástupci řádu kudlanek - kudlance nábožné. Tu nyní odborníci objevili v dalších lokalitách CHKO Kokořínsko - Máchův kraj.

Kudlanka nábožná
Kudlanka nábožná
Foto: Quang Nguyen Vinh / Pexels

Díky teplým a suchým létům se v některých částech naší země opět daří kudlance nábožné, tento atraktivní hmyz byl už minulém roce poprvé spatřen na stepní loučce v přírodní památce Na Oboře z jižní hranice Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. V letošním roce už odborníci spatřili několik dalších jedinců v severní části CHKO a to v lokalitě bývalé vojenské střelnice Vrchbělá.

Kudlanka nábožná, která je jediným zástupcem řádu kudlanek, kterého můžeme najít v České republice a to i přes to, že dříve naší krajinu vůbec neobývala. Právě teplejší podnebí v letních měsících ji ale do tuzemska přilákalo.

Kudlanky jsou nejspíše na dalších místech, není je ale snadné spatřit

Už před řadou let tak byla kudlanka pozorována na jižní Moravě, odtud se také předpokládá, že se dále šíří do celé země.


Navzdory tomu, že je kudlanka dorůstá velikosti až 8 cm není těžké ji v přírodě snadno přehlédnout. Pokud totiž není v pohybu, snadno se ztratí ve stéblech okolní trávy. I díky tomu odborníci předpokládají, že je kudlanka již nyní rozšířena na mnoha dalších místech, ale stále tam nebyla spatřena.


Kudlanky jsou mezi laiky často „proslavené“ výskytem sexuálního kanibalismu. To ve stručnosti znamená, že samička po páření sežere samečka.
Zdroj: CHKO Kokořínsko - Máchův kraj