EnergoZrouti.cz

Na Islandu odstartoval provoz největšího vysavače na světě, zachycuje oxid uhličitý

  
Martin Bárta
9. 9. 2021 ▪ 16:43

Největší vysavač na světě určený k pohlcování a ukládání oxidu uhličitého na světě spustila firma Climeworks na Islandu. Pohlcený skleníkový plyn bude ukládat pod zem, kde se přirozenou mineralizací promění v kámen.

Vysavač CO2
Vysavač CO2
Foto: Climeworks

Největší vysavač oxidu uhličitého na světě v tomto týdnu spustila společnost Climeworks na Islandu. Stavba projektu s názvem Orca byla zahájena už v květnu minulého roku. Vysavač, který zachytí oxid uhličitý, tedy hlavní skleníkový plyn jej následně pomůže uložit pod zem, kde by se měl trvale uskladnit a během dvou let proměnit na horninu.

Firma chce zařízení v příštích letech rychle rozšiřovat

Zachycování oxidu uhličitého už v současné době považuje za řešení potíží s globálním klimatem velká část vědců. Stejně jako Evropská unie a jednotlivé státy, které jsou přesvědčeny, že pro zpomalení či úplné zastavení růstu globálních teplot už nebude jen omezení produkce oxidu uhličitého stačit.

Řešením by tak mohly být právě vysavače typu toho od Climeworks, které oxid uhličitý ze vzduchu nejen odstraní, ale také zajistí jeho trvalé uskladnění či využití. Díky tomu, že je nové zařízení Orca postaveno v blízkosti geotermální elektrárny Hellisheiði ON Power, je jeho provoz pokryt z plně obnovitelných zdrojů energie.

Firma ale neplánuje u současného zařízení zůstat, už v příštích letech chce tuto technologii velmi rychle rozšířit a zvýšit tak množství plynu, který bude zachycován.

Problémem podobných zařízení, která světově vznikají ve stále větším měřítku ale dál zůstává jejich financování. Samotné zachycování a ukládání oxidu uhličitého totiž není pro firmy ekonomicky nijak zajímavé a tak se do něj zatím příliš firem nepouští. V budoucnu tak bude nutné buď najít ekonomicky výhodný způsob podnikání v oblasti zachycování CO2 či převést podobná zařízení na vlády, které je budou financovat pro zlepšení globálního klimatu.
Štítky: Island Změna klimatu Oxid uhličitý
Zdroj: Climeworks