EnergoZrouti.cz

Majitelé plynových kotlů hledají jak uspořit, zapomínají však na úplné základy

  
Tomáš Jelínek
21. 9. 2022 ▪ 10:32

Domácnosti vytápějící zemním plynem hledají nové možnosti úspor před letošní zimou. Většina z nich ale stále zapomíná na základní údržbu kotle. Ta přitom může pomoci snížit náklady na vytápění i o 15 %.

Kouřící komín
Kouřící komín

Začínající topná sezóna, která je letos ve znamení dramaticky vyšších cen plynu i elektřiny nutí domácnosti i firmy hledat úspory kde se jen dá. Mnoho domácností tak nyní řeší instalaci chytrých termostatů, které samostatně regulují teplotu nebo výrazně snižují teploty, na které jednotlivé místnosti vytápějí. Velká část uživatelů plynových kotlů ale zapomíná na to nejdůležitější – pravidelný servis.

Mohlo by se zdát, že pravidelný servis plynového kotle a každoroční naříkání servisních techniků o tom, jak je důležitý jsou pouze marketingovým trikem jak získat další finance z domácností, které kotlem topí nebo ohřívají vodu. Opak je ale pravdou. Každoroční prohlídka plynových kotlů je výhodná nejen kvůli úspoře financí, ale i kvůli bezpečnosti provozu.

Samotný plynový kotel ať už ten dříve běžný turbo kotel či moderní kondenzační potřebuje pravidelnou údržbu stejně jako je tomu třeba v případě automobilu. U turbo kotlů, které jsou dnes ještě běžné v mnoha domácnostech navíc může zanedbání údržby způsobit vážné problémy v podobě úniku jedovatého oxidu uhelnatého.

Ostatně informace o otravě oxidem uhelnatým, které se každoročně objevují v médiích během topné sezóny a někdy bohužel končí i smrtí, mohou být příkladem zanedbání servisu kotle. V mnoha případech sice bývá hlavním viníkem nedostatečný přívod vzduchu ke kotli či jeho špatné umístění, někdy ale může včasný zásah servisního technika, který na problémy upozorní těmto potížím předejít.

Stejně jako u kondenzačního kotle je ale u turbo kotle nutné pravidelné čištění i kvůli úspoře plynu. Čistý kotel má totiž dostatečný přívod vzduchu a dochází v něm k efektivnímu spalování tak, jak jej nastavil výrobce. To může podle některých odborníků přispět k úspoře plynu i v objemu 15 % oproti kotli, který je zanesený a spalování neprobíhá jak by mělo.

Servisní technik, který přijede zkontrolovat váš kotel by ale měl podle energetických firem na místě strávit alespoň hodinu. To je totiž minimální čas nutný pro perfektní údržbu kotle a jeho vyčištění. Ideální je tak hledat technika certifikovaného přímo výrobcem dané značky kotle, ten bude mít se zařízením největší zkušenosti a servis tak bude proveden opravdu podle předpisů.
Štítky: Plyn Rusko Zemní plyn Energetika Energetická krize Plynový kotel
Zdroj: RED