EnergoZrouti.cz

Majitelé domů v Novozélandském městě budou muset nově platit ekologickou daň

  
Martin Bárta
3. 12. 2021 ▪ 07:28

Na způsob jak získat finance na ozelenění města přišli v Novozélandském Aucklandu. Tam už totiž brzy začne platit nová ekologická daň, která by měla přinést finance na vybudování cyklostezek, nákup ekologických autobusů či výsadbu stromů.

Novozélandský Auckland
Novozélandský Auckland
Foto: Thant Zin Oo on Unsplash

Něco málo přes jeden dolar každý týdně, tedy přibližně sto korun měsíčně si už brzy připlatí majitelé domů ve městě Auckland na Novém Zélandu. Ten totiž zavádí novou ekologickou daň, která by měla přispět k ozelenění města. Finance by tak měly putovat jak na výsadbu stromů, nákup ekologických autobusů nebo budování tras pro cyklisty.

Auckland bude první, rozhodně ale ne poslední

Jak uvedl britský server Independent, Auckland bude pravděpodobně prvním městem, které podobnou daň zavádí pro své obyvatele. Nemělo by ale jít o běžnou daň, která se ztratí v rozpočtu. Finance by měly putovat jen a pouze do městského fondu podporujícího snižování emisí a ozelenění města.

Částka pro majitele domů, kteří ji budou muset hradit nebude ale nijak vysoká. Půjde totiž jen o něco málo přes jeden dolar týdně. Pro většinu majitelů je to tak absolutně zanedbatelná část, která by ale v součtu mohla přinést pokroky v dekarboniza­ci města.

Úředníci v současnosti odhadují, že fond by měl během deseti let získat až 574 milionů dolarů (přes 13 miliard korun), přičemž dalších 471 milonů dolarů (10,6 miliardy korun) bude spolufinancovat vláda země.

Daňová sazba se pak bude odvíjet od hodnoty domu. Běžný dům s uváděnou hodnotou 1,18 milionu novozélandských dolarů by tak měl platit daň asi 1,10 NZ $ týdně (tedy cca 16 korun).

Ačkoliv se Auckland stane jedním z prvních ne-li prvním městem na světě, které bude podobnou daň svým obyvatelům účtovat, rozhodně nebude posledním. Mnoho měst si totiž financování drahých nákupů ekologických prostředků hromadné dopravy, změnu infrastruktury a další potřebné změny nemůže ze svých rozpočtů dovolit. Právě ekologická daň by tak mohla být efektivním způsobem jak na tyto změny do budoucna získat finance.
Štítky: Klima Emise Nový Zéland Daně
Zdroj: RED, Independent