EnergoZrouti.cz

Krkonoše instalují nové meteorologické stanice kvůli monitoringu vzácné přírody

  
Nikola Stránská
3. 5. 2021 ▪ 11:39

Dvě nové meteorologické stanice se letos objeví v Krkonoších. Díky projektu Vegetace krkonošské tundry - minulost, současnost a budoucnost mohou odborníci lépe sledovat vliv změny klimatu na místní vzácnou přírodu.

Meteorologická stanice (ilustrační foto)
Meteorologická stanice (ilustrační foto)
Foto: RitaE / Pixabay

Obnovu těch stávajících ale i instalaci nových meteorologických stanic připravuje Správa Krkonošského národního parku. Modernizace sítě stanic umožní pokračovat v dlouhodobém sledování klimatu a vlivů jeho změn na vzácné krokonošské tundry.

Odborníci díky datům sledují vliv změn klimatu na místní přírodu

Ještě v letošním roce by se tak měly nainstalovat nové meteorologické stanice u Rýchorské boudy a nad bývalou Klínovou boudou. Právě obnova a instalace těchto technologií je součástí projektu Vegetace krkonošské tundry – minulost, současnost a budoucnost, který byl podpořen z Operačního programu Životní prostředí.

„Krkonoše a zejména pak jejich nejcennější, ale zároveň i nejcitlivější část, krkonošská tundra jsou pod významným vlivem klimatických změn,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

„V rámci projektu proběhne široký monitoring, jež poskytne klíčové informace pro pochopení změn a odhad dalšího vývoje vegetace krkonošské tundry,“ upřesnil. „Navíc jsme navázali úzkou spolupráci s ČHMÚ, do jehož sítě budou naše stanice postupně zařazeny. Díky této spolupráci navíc Správa KRNAP získala možnost využívat unikátní databázi pro uchovávání a vyhodnocení naměřených dat, která tak budou snáze dostupná pro navazující přírodovědecký výzkum a monitoring,“ dodal Böhnisch.

Stanice trpí extrémními rozmary počasí

V rámci projektu jak již bylo zmíněno dochází mimo výstavby nových i k obnově stávajících stanic. Ty jsou po své více jak dvacet let trvající službě na hranici své životnosti i kvůli extrémním podmínkám v místech, kde jsou umístěny. Především v zimních měsících totiž trpí konstrukce ale i jednotlivá čidla už kvůli mohutné námraze. Stanice jsou navíc napájeny solárními panely a v některých měsících jsou tak kvůli nedostatku slunečního svitu či zasněžení panelů odkázány jen na energii z baterie.

Mimo klasických veličin jako je teplota a vlhkost vzduchu měří stanice i směr a rychlost větru, úhrn srážek, výšku sněhové pokrývky či dobu trvání slunečního svitu a globální radiaci. Stanice jsou dále doplněny i o monitoring přízemních a půdních teplot a vlhkostí a to nejen v místě stanice ale v případě teplot i v různých typech vegetace. Díky modernímu přenosu dat a telemetrii je možné stanice spravovat i vzdáleně.
Štítky: Krkonoše Meteorologie Klima
Zdroj: KRNAP