EnergoZrouti.cz

Ostrava zvýší objem některých kontejnerových stání a skryje je pod zem

  
Nikola Stránská
17. 9. 2020 ▪ 17:00

Ostrava rozšíří síť podzemních sběrných nádob na tříděný odpad. Ty nabídnou lepší estetičnost ale i více jak dvojnásobný objem nádob. Rozšíření podzemních kontejnerových stání připravují i v Liberci.

Podzemní kontejnery na tříděný odpad
Podzemní kontejnery na tříděný odpad
Foto: MM Ostravy

Ostrava se už brzy dočká dalších kontejnerových stání, která jsou úplně nebo částečně zapuštěna do země. Kontejnery skryté pod zemí nabídnou vyšší objem pro odpad, ale i lepší estetičnost v ulicích města.

Nová kontejnerová podzemní stání se objeví v Moravské Ostravě a Přívozu, dále pak v Porubě či Ostravě – Jih. Poprvé si také město vyzkouší instalaci polopodzemních kontejnerových stání, která jsou částečně zapuštěna do země.

Nová stanoviště by měla být připravena do listopadu a rozšíří tak současný počet těchto typů stanovišť na tříděný odpad. Těch už má město 25.

Polopodzemní kontejnery umožní snížit množství nádob v daném stanovišti

Pět polopodzemních kontejnerů, které bude město instalovat ve Francouzské ulici v Ostravě – Porubě nahradí současných 15 kontejnerů což ušetří velké množství prostoru. I při ušetření velkého prostoru ale dojde k navýšení kapacity těchto míst z 16 500 na 25 000 litrů, čímž bude moci být snížena frekvence svozů.


Nové stanoviště pak přibude i v ulici Dr. Martínka či na křížení ulic Biskupská a Havlíčkovo nábřeží. V posledním jmenovaném se zachová počet nádob, ale dojde také k navýšení kapacity a to z 3 300 litrů na 9 000 litrů.


Do zakázky na stavbu nových kontejnerových stání se přihlásily tři firmy. Nejnižší cenu pak nabídla společnost Ostravské stavby, která s nabídkou za 3,5 milionu korun včetně DPH zakázku vyhrála. Realizace by tak měla být zahájena během září či října.

Podzemní kontejnerová stání chce rozšířit i Liberec

První podzemní kontejnerové stání vyzkoušelo město pod Ještědem už v roce 2014, když je nainstalovalo na Sokolovské náměstí. Právě na tomto místě byl s kontejnery velký problém v poházených odpadcích, což rušilo ráz historického centra města. Město tak nechalo nainstalovat nové podzemní kontejnerové stání, které splňuje i požadavky památkářů.


V letošním roce navíc nechal Liberec do tohoto kontejneru nainstalovat speciální čidla, která odpadové společnosti nahlásí, že je kontejner plný a je potřeba jej vyvézt. V nově plánovaných kontejnerových stání tak po tomto úspěšném testu plánuje město nasadit čidla už při jejich instalaci.


Podzemních kontejnerů na tříděný odpad by v Liberci mohlo v následujících letech přibýt hned několik. Mezi zvažovaným umístěním je například Tržní náměstí, které by se mělo dočkat celkové revitalizace a s tím zároveň odstranění kontejnerů, kolem kterých se často tvoří nepořádek. Další kontejnery by se měly postupně objevit i na náměstí Českých bratří či v Zámečnické ulici.
Zdroj: MM Ostravy, MML