EnergoZrouti.cz

Každý Čech vloni vyprodukoval přes 3,5 tuny odpadu. Většina skončila na skládce

  
Martin Bárta
25. 11. 2020 ▪ 10:30

Množství odpadů, které Češi v minulém roce vyprodukovali opět vzrostlo. Každý občan tak vyprodukoval přes 3,5 tuny odpadu z čehož bylo 551 kg komunálního. Téměř polovina odpadů stále končí na skládkách.

Skládka odpadu
Skládka odpadu
Foto: Tom Fisk / Pexels

Podle aktuálních statistik Ministerstva životního prostředí ČR rostlo vloni množství odpadů, které tuzemské domácnosti vyprodukují. Každý Čech tak v minulém roce vyprodukoval 3 502 kilogramů různých odpadů což bylo za celou zemi dohromady 37,4 milionu tun odpadů.

Odpadů přibývá i díky dobré ekonomické situaci domácností

Stále většímu množství odpadů, které vznikají v tuzemských domácnostech napomáhá i dobrá ekonomická situace domácností. Rozpočty s kterými domácnosti hospodaří totiž v minulých letech prudce rostly a s tím i ochota utrácet. Společně s nákupem výrobků ale vzniká další velké množství odpadů.

Ačkoliv v České republice dochází ke stále větší propagaci třídění a opětovného využití materiálů na statistikách skládkování se to projevuje jen minimálně. Téměř polovina komunálních odpadů (46 %) tak stále skončí na skládkách místo jejich recyklování a dalšího využití.

Pozitivní informací může být klesající množství biologicky rozložitelného odpadu, který na skládkách končí. Právě bioodpad zaznamenal u skládkování pokles o více než 6 procent což může být zapříčiněno regulacemi Evropské unie a tlakem na vyšší využití tohoto odpadu. To je ostatně viditelné i ve většině velkých měst, která nabízejí občanům možnost třídění bioodpadu do hnědých kontejnerů či za pomoci dotovaných kompostérů.

Řešení přinese i nový zákon o odpadech

Podíl odpadu, který skončí na skládkách by se ale měl začít postupně snižovat už od příštího roku kdy by měl vstoupit v platnost nový zákon o odpadech. Ten začne razantněji zvyšovat poplatky za skládkování, které jsou dnes v tuzemsku ve srovnání s dalšími zeměmi až o desítky procent nižší.

Nový zákon je aktuálně finální fázi legislativního procesu. Díky nové legislativě by měl už v příštím roce (2021) vzrůst poplatek za skládkování na 800 korun za tunu. V roce 2025 by to mělo činit už 1500 Kč a o pět let později 1850 Kč. V roce 2030 by pak mohlo být skládkování recyklovatelných a využitelných odpadů zakázáno úplně.
Zdroj: MŽP