EnergoZrouti.cz

Evropské státy zakazují kotle na plyn. Česko dál vyčkává a nemá zásadní plán

  
Lenka Nováková
8. 7. 2022 ▪ 10:07

Už několik států Evropy má jasné plány co dál s kotli na zemní plyn. Několik zemí plánuje omezení nových kotlů či jejich úplný zákaz v příštích letech. Česko, které je na zemním plynu závislé ale zatím žádný zásadní plán nemá a spíše vyčkává.

Plynový kotel
Plynový kotel

Problematické dodávky zemního plynu, které pro svou ekonomickou válku s EU využívá režim ruského prezidenta Vladimíra Putina, akceleroval snahy zemí Evropské unie k ukončení jeho využívání pro energetické účely. A zatímco tak některé země sedmadvacítky mají jasné plány, kdy dojde k ukončení využívání kotlů na zemní plyn, Česko dál prosazuje výjimky a prohlášení zemního plynu za ekologický zdroj společně s jádrem.

Německo, pro které by zastavení dodávek v plynu v současnosti znamenalo doslova ekonomický infarkt tak plánuje ukončení spalování zemního plynu do roku 2024. Nepůjde ovšem o zákaz pro současné plynové kotle ale jen pro ty nové. Ty nově budou muset splňovat podmínku, že alespoň 65 % využívaného paliva musí pocházet z obnovitelných zdrojů. Právě to by mělo plynové kotle úplně vyřadit ze hry.

Zákazy plynových kotlů v různé formě a pro různé roky ale chystají i další země v Evropě, přičemž v některých už jistá omezení platí. Příkladem tak může být Norsko nebo Dánsko, které v současnosti nové plynové kotle již omezují. Připojit by se k nim mělo i Spojené království, které využívání plynových kotlů plánuje omezit od roku 2025 v nových domech.

Česko ale v současnosti plán, jak dál pracovat s plynem nemá a spoléhá spíše na to, že bude prosazen zemní plyn jako obnovitelný zdroj energie. Ještě před několika měsíci byl navíc zemní plyn v tuzemsku považován za hlavní mezistupeň mezi spalováním uhlí a obnovitelnými zdroji energie. Energetická krize ale v současnosti mění pohled na zemní plyn, a tak od něj postupně mnoho zemí dává ruce pryč. Česko, které je ale na plynu závislé prozatím spíše vyčkává, jak se k úpravám postaví okolní země.
Štítky: Plyn Energie Vytápění Teplo Kotle na plyn EU Evropská unie REPowerEU Konec kotlů na plyn Zákaz kotlů na plyn
Zdroj: RED