EnergoZrouti.cz

Ekologové varují před dalšími ústupky v kauze polského dolu Turów

  
Lenka Nováková
18. 1. 2022 ▪ 12:26

Ekologové z organizace Greenpeace varují před dalšími ústupky v jednáních o nové smlouvě mezi Českou republikou a Polskem kvůli těžbě v hnědouhelném dole Turów.

Protest Greenpeace před Ministerstvem životního prostředí
Protest Greenpeace před Ministerstvem životního prostředí
Foto: Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Aktualizováno - 19. 1. 2022, 09:15

V úterý 18. ledna proběhla ve Varšavě jednání mezi Českou republikou a Polskem ohledně dalšího postupu v problému okolo polského hnědouhelného dolu Turów. Prvního jednání nové české vlády se zúčastnila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a za polskou stranu Anna Moskwová, tamní ministryně životního prostředí.

Obě ministryně po konci jednání oznámily, že nebudou dále informovat o podrobnostech dohody, dokud je nepotvrdí koalice vládnoucí v ČR. Polsko tak nyní vyčkává na reakci českých partnerů.

Nová jednání by měla vnést další světlo do kauzy rozšiřování dolu, který vytváří ekologické potíže v okolí severočeských měst, jež připravil i o zdroje podzemní vody. Země už dříve dostala od EU sankci za každý den, kdy je důl v provozu – Polsko ale zatím pokuty neplatí.

Polsko má argument jak ČR donutit k podpisu

Obavy ze smlouvy, která by na základě dohody ministryní mohla vzniknout ale trvají i nadále. Po tom, co jednání minulé vlády kritizovaly ekologické organizace v čele s Greenpeace, ale i místními obyvateli kvůli netransparentnosti, zůstávají obavy z toho, že smlouva nezajistí dostatečné záruky ochrany životního prostředí pro místní obyvatele.

Polsko nyní navíc podle některých médií hodlá z již vyjednaných podmínek couvnout a nabídnout třeba nižší finanční kompenzace za rozšiřování dolu. Jak uvedli zástupci organizace Greenpeace ve své tiskové zprávě, Česká republika by rozhodně neměla při jednáních o smlouvě jakkoliv ustupovat.

“Považujeme možnost uzavření smlouvy s Polskem o dole Turów za chybu. Polsko nejenomže nepřijímá odpovědnost za své chování, ale dokonce chce další a další ústupky z české strany, což je ve chvíli, kdy polský důl může způsobit ztrátu vody pro tisíce lidí, neuvěřitelné. Polsko nerespektuje rozhodnutí evropského soudu, neplatí pokuty, které mu za to byly vyměřeny, a dokonce nyní vyhrožuje Česku žalobou k arbitrážnímu soudu, která je založena na neexistujících českých pochybeních. Jediným správným řešením situace je co nejrychlejší uzavření dolu Turów a spravedlivá transformace regionu, která přinese pracovní místa pro místní obyvatele. Pokud Polsko neupustí od plánu těžit po roce 2030, nedostane peníze z Fondu spravedlivé tranformace EU a celý region okolo Turówa včetně lidí, kteří pracují v dole a místní elektrárně, tím bude tratit.“ uvedla Nikol Krejčová z Greenpeace.

Zpráva organizace také uvádí, že Polsko má mít v ruce argument, který přinutí českou stranu k podpisu smlouvy, jež bude výhodná spíše pro Polsko. Poláci totiž chtějí využít „jako rukojmí“ černouhelný důl ČSM na Karvinsku patřící společnosti OKD. Ten má totiž nyní pokračovat v těžbě bez přeshraničních ekologických konzultací a bez zohlednění připomínek polské strany.

Jde tedy o podobnou situaci, která by mohla naopak vadit polské straně. Jak ale uvádí Greenpeace, důl ČSM je nyní již ve fázi útlumu a má tak úplně skončit už v letošním roce. Oproti tomu Turów plánuje další těžbu až do roku 2044.
Štítky: Turów Greenpeace Polsko Česká republika Evropská unie Těžba uhlí
Zdroj: RED