EnergoZrouti.cz

Domácí krby na dřevo mohou podle vědců způsobovat zdravotní obtíže

  
Martin Bárta
19. 12. 2020 ▪ 16:30

Britští vědci z univerzity v Sheffieldu varují před krbovými kamny v domácnostech, ty mohou díky úniku škodlivých částic do ovzduší při přikládání dřeva zhoršovat zdravotní stav mnoha osob.

Krbová kamna
Krbová kamna
Foto: Enrique Hoyos / Pexels

Znečištěním ovzduší v domácnostech se v rámci svého výzkumu zabývali vědci z univerzity v anglickém Sheffieldu. Ti se zaměřili na krbová kamna spalující dřevo, které má mnoho domácností ve svých bytech a domech. Z jejich výzkumu vyplývá, že mají velký vliv na zdravotní stav osob a citlivější jedinci by se prostorům vytápěným krbovými kamny měli vyhnout.

Velké úniky částic probíhají díky přikládání dřeva

Podle výzkumu vědců totiž při topení dřevem v krbových kamnech dochází k úniku škodlivých částic a to hlavně při přikládání do nich. Každé otevření dvířek krbu tak způsobí uvolnění velkého množství škodlivých mikročástic. Ty mohou být nejvíce škodlivé pro děti, seniory ale i astmatiky a další osoby, které mají problémy s dýcháním.

Podle vědců by tak krby měly být prodávány s varováním podobným jaké je například u cigaret a tabáku. Malé částečky jsou totiž plné toxických látek a organismu škodí nejen z hlediska dýchacího ústrojí.

Svůj výzkum vědci provedli v devatenácti domácnostech v Sheffieldu na začátku roku 2020. Při zkoumání dopadů na vnitřní klima domácností byly všechny použité krby certifikované vládou jako zařízení s nižšími emisemi kouře. Problém ale podle vědců spočívá také v tom, že krby sice splňují množství kouře vypouštěného ven ale nikoliv částic, které unikají do interiéru při zmíněném přikládání. A právě to může být podle vědců mnohem větší problém pro zdraví lidí.

Limit částic stanovený WHO je často překračován

Britská studie používala měřící přístroje umístěné v různých domácnostech, které měřily kvalitu ovzduší každých několik minut. Podle studie byly krby nejčastěji zapáleny na dobu okolo čtyř hodin a během této doby zvýšili průměrnou hladinu škodlivých mikročástic na 27 až 195 mikrogramů na metr krychlový vzduchu. Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) je přitom limit těchto částic stanovený na 25 mikrogramů na metr krychlový vzduchu za 24 hodin – limit tak byl mnohdy i několikanásobně překročen

Vědci tak doporučují co nejmenší intenzitu vytápění pomocí krbů a pokud možno se mu úplně vyhnout pokud jsou v domácnosti osoby trpící dýchacími obtížemi či astmatem. Stejně tak by neměli být kouři vystavené děti a starší lidé. Dlouhodobější expozice kouři se škodlivými částicemi navíc může podle některých studií vyvolávat i další nemoci u jinak zdravých lidí.

Pokud už tak krb v domácnosti využíváte, pokuste se vždy přiložit dřevo co nejrychleji, aby škodlivého kouře do okolí uniklo jen minimum.
Zdroj: University of Sheffield