EnergoZrouti.cz

Další země EU zakáže plynové kotle možná už v příštím roce. Zákaz ale bude platit jen pro někoho

  
Lenka Nováková
16. 6. 2022 ▪ 09:12

Už v příštím roce by měl v další zemi Evropské unie začít platit zákaz plynových kotlů. Týkat se ale zatím bude jen někoho. V roce 2040 by pak stejná země měla využívání zemního plynu ukončit úplně.

Zemní plyn
Zemní plyn
Foto: Alexandra_Koch z Pixabay

Ještě letos by podle předpokladů mohla být v Rakousku schválena nová legislativa, která by začala omezovat využívání kotlů na plyn i uhlí. V případě, že bude nový zákon schválen, mohlo by první omezení přijít už v příštím roce zákazem plynových kotlů. Ten by ale platil prozatím jen na novostavby.

Všechny topné systémy, které využívají ropné látky mimo zemního plynu a nebo uhlí by podle rakouských plánů měly skončit do roku 2035. Přesně do této doby by tak měly být nahrazeny obnovitelnými zdroji v čele s tepelnými čerpadly. Zemní plyn by pak měl úplně skončit do roku 2040. V současné době ale lze očekávat, že odchod od plynu přijde kvůli vysokým cenám a nejistotě ohledně dodávek mnohem dříve.

Rakousko stejně jako další země EU nakupují v současnosti převážnou část zemního plynu z Ruska. Jen Rakousko tak za něj ročně zaplatí zhruba 2 miliardy EUR. Výměna plynových kotlů za jiná ekologičtější řešení by tak měla přinést hlavně nezávislost na dodávkách ruského zemního plynu. Náhradou za něj by do budoucna měla být již zmiňovaná tepelná čerpadla, ale i biometan nebo vodík.

Podobně jako v Česku, může i Rakousko začít ihned s větším využíváním biometanu v distribuční síti. Vodík už je podle plynařů možné také využívat ale zatím pouze jako takzvaný blend, tedy směs vodíku se zemním plynem. Tuzemští plynaři ale do budoucna hledají i možnosti, jak na vodík v distribuci přejít úplně.
Štítky: Plyn Rakousko Energie Energetika Zemní plyn Fosilní paliva
Zdroj: RED