EnergoZrouti.cz

Chovatelům se poprvé v Česku podařilo rozmnožit cibetky africké

  
Markéta Bártová
26. 5. 2021 ▪ 10:06

V Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem se narodily už v dubnu cibetky africké. Matka je ale před chovateli dosud ukrývala. Cibetky jsou velmi často vyhledávané kvůli produkci kávy a luxusních parfémů. Díky tomu jich každoročně mnoho zahyne.

Cibetka africká
Cibetka africká
Foto: Safari Park Dvůr Králové

Po několikaletém snažení se ošetřovatelům Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem podařilo odchovat cibetky africké. Je to navíc poprvé v rámci tuzemských zoologických zahrad, kdy se rozmnožení tohoto druhu povedlo. Mláďata s matkou jsou nyní v zázemí zahrady, veřejnost by je tak mohla vidět už v nejbližších týdnech.

Matka mláďata skrývala před chovateli přes měsíc

„Cibetky se rozmnožily poprvé ve dvorském safari parku i celém Česku. Ovšem i v rámci světových chovů jde o raritu, protože jsou chovány jen velmi výjimečně,“ upozorňuje zooložka Gabriela Linhart, která v safari parku za chov šelem zodpovídá.

Mláďata se v Safari Parku narodila už 13. dubna, ostražitá matka ale mláďata před ošetřovateli skrývala, takže se jim je podařilo vyfotit až nyní.

„Mláďata dobře prospívají, a tak jsme odchov nijak nenarušovali. Zatím neznáme ani jejich pohlaví – to prozradí plánovaná preventivní prohlídka,“ doplňuje Gabriela Linhart. Otcem mláďat je samec Tabari.

Cibetky trpí kvůli kávě i luxusním parfémům

Ačkoliv jsou cibetky šelmy, patří k mimořádně důležitým rozšiřovatelům lesů. Cibetky totiž mají velmi rády plody a také měkká a sladká semena. Ty projdou jejich zažívacím traktem jen mírně natrávená a tak jsou schopny rychle vyklíčit. Cibetky tak svým pohybem po okolí roznáší semena v rámci svého trusu, ten se pak může rychleji usadit na nových místech.

Mláďata cibetky africké , Safari Park...
Ostatně díky svému trávícímu traktu jsou cibetky velmi známé mezi milovníky kávy. Právě cibetková káva, kde kávová zrna prošla trávícím traktem těchto zvířat je řazena mezi jednu z nejlepších na světě a znalci jsou ochotni za ni zaplatit vysoké částky.

Kvůli tomu, že je ale tato káva velmi populární, dochází často k velmi trýznivému způsobu využívání cibetek pro její produkci. Zvířata jsou tak běžně zavírána do klecí, kde jsou právě kávou krmena aby produkovala natrávená zrna kávy.

Mimo kávy ale cibetky trpí i kvůli výrobě luxusní kosmetiky. Výměšek pachových žláz zvířete zvaný cibet se totiž využívá pro výrobu parfémů.Cena této komodity se pohybuje v několika tisících dolarů za kilogram a cibetky jsou kvůli takovému využití opět zabíjeny. Podle odhadů je tak ročně zabito kolem deseti tisíc kusů cibetek.
Štítky: Cibetka Safari Park Dvůr Králové nad Labem
Zdroj: Safari Park