EnergoZrouti.cz

ČEZ ukončí spalování uhlí v další ze svých elektráren

  
Tomáš Jelínek
7. 4. 2021 ▪ 08:24

ČEZ chce do dvou let ukončit provoz další uhelné elektrárny, kterou má ve svém portfoliu. Investice do další modernizace se mu již nevyplatí a tak bude elektrárna přebudována na plyn využívaný kogeneračními jednotkami.

Elektrárna Dětmarovice
Elektrárna Dětmarovice
Foto: ČEZ

Většinově státem vlastněná energetická společnost ČEZ se chystá na ukončení spalování uhlí v další ze svých elektráren, poté co v loňském i předloňském roce ukončila provoz elektrárny Prunéřov I a dalších zdrojů jako byly Ledvice či první blok v Dětmarovicích chystá ukončení spalování uhlí v dalším ze svých provozů a to právě v Dětmarovicích, kde uhlí skončí úplně.

Místo uhlí bude v Dětmarovicích plyn

ČEZ se postupně zbavuje uhelných elektráren či je předělává na jiný druh paliva. V minulosti se tak dohodl na prodeji elektrárny Počerady společnosti Sev.en Energy miliardáře Tykače. Důvodem k prodeji je ale i ukončování uhelného provozu v současných elektrárnách firmy ČEZ jsou také nutné investice pro splnění emisních norem. Ty jsou stále přísnější a firma už nemá v plánu vysoké investice do nich provádět i kvůli očekávanému zákazu uhlí v dalších letech.

Už na konci roku 2022 nebo nejpozději po topné sezóně 2022 – 2023 skončí v Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku tři uhelné bloky o celkovém výkonu 600 MW. Místo nich má ČEZ v plánu vybudovat výkonné kogenerační jednotky, které zajistí jak výrobu elektřiny tak i tepla. Pohonem pro tyto jednotky je pak plyn, který je oproti uhlí čistší. Elektrárna tak bude i nadále dodávat teplo do Orlové a Bohumína, jen o něco ekologičtěji.

Účinnost kogenerační jednotky, kterou firma nainstaluje do elektrárny se dostává nad 90 procent, to vytváří velkou finanční úsporu oproti spalování uhlí a uleví i velmi zatíženému Moravskoslezskému kraji, který má s ovzduším dlouhodobě největší potíže v republice.

V Dětmarovicích by tak měly vzniknout hned čtyři kogenerační jednotky o celkovém výkonu kolem 45 MW. Řešení je navíc podle firmy v souladu se strategií teplárenství vyhlášenou Ministerstvem průmyslu a obchodu v minulém roce. ČEZ vzhledem k finanční náročnosti celé akce předpokládá i využití provozní a investiční podpory.

„Evropa stále rychleji směřuje k bezemisní energetice. Skupina ČEZ udělala v tomto další významný krok, už v minulosti jsme emise výrazně snížili a letos očekáváme další pokles o více než 12 procent,“ řekl ředitel divize klasická energetika a člen představenstva ČEZ Ladislav Štěpánek.

I přes to, že se firma snaží aby dopady na kraj byly kvůli přechodu na bezemisní zdroje co nejnižší, dojde podle jejich odhadů ke snížení počtu pracovních míst v kraji přibližně o deset procent. Primárně chce ale firma nejdříve využívat přirozené odchody, tedy odchody lidí do důchodu či jiných společností firmy ČEZ.

Uzavírání podpoří i termín konce uhlí v Česku

ČEZ snižuje počet uhelných elektráren ve svém majetku nejen kvůli přechodu na bezemisní zdroje ale i kvůli očekávanému ukončení spalování uhlí v Česku. Vláda už dříve k tomuto účelu sestavila takzvanou Uhelnou komisi, která měla doporučit vhodný rok kdy by bylo možné uhlí ukončit.

To se nakonec stalo a komise doporučila vládě ukončení od roku 2038. To je ale podle ekologů i některých vládních ministrů v čele s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem pozdě a k ukončení by mělo dojít už v roce 2033.

Vláda ale kvůli rozporům termín ukončení spalování uhlí v tuzemsku stále nestanovila a zůstává otázkou, zda jej stihne stanovit v tomto volebním období, které se začíná blížit ke konci. I v případě, že by byl stanoven rok 2038 jako konečný pro uhlí, firmám se už investice do modernizace stávajících uhelných zdrojů nevyplatí.
Štítky: ČEZ Uhlí Elektřina
Zdroj: ČEZ