Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Klima    Energetika    Lesy    Voda    Vodík    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    Úspora energií
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Zprávy » Fosilní paliva » Hnědouhelná elektrárna Prunéřov I. oficiálně ukončila provoz

Hnědouhelná elektrárna Prunéřov I. oficiálně ukončila provoz


Kouř z komína elektrárny
Kouř z komína elektrárny
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

30. 6. 2020    17:11

Po třiapadesáti letech dnes oficiálně ukončila svůj provoz hnědouhelná elektrárna Prunéřov I. Za tuto dobu vyrobila 139 193 107 MWh elektrické energie což by podle zprávy ČEZ vystačilo na provoz celé České republiky po více než dva roky. Ještě na konci června byla elektrárna Prunéřov I. využita při zajišťování tepla pro města Klášterec nad Ohří, Chomutov a Jirkov z důvodu odstávky v elektrárně Prunéřov II.

Elektrárna Prunéřov I. byla již mnohokrát kritizována ekologickými aktivisty a organizacemi v čele s Greenpeace, které ji vyčítali velké vlivy na změnu klimatu a znečišťování ovzduší. Ostatně samotná organizace Greenpeace dlouhodobě prosazuje ukončení těžby a spalování uhlí a to maximálně do roku 2030.

Elektrárny Prunéřov I. i II. provozuje energetická společnost ČEZ a patří dlouhodobě k největším producentům skleníkových plynů v ČR.

ČEZ již ale uvažuje nad budoucím využití prostor po odstavené elektrárně a to například pro bateriová uložiště vyrobené elektřiny či pro stavbu solárních parků – přípravu projektů ale očekává nejdříve v horizontu deseti let.


Přidat na Seznam.cz

Zdroj: ČEZVýběr z článků