EnergoZrouti.cz

Ceny plynu stoupají stále rychleji, může za to ekologie i zpomalení dodávek z Ruska

  
Markéta Bártová
25. 8. 2021 ▪ 16:09

Ceny plynu pro domácnosti a firmy stoupají stále rychleji. Růst by se navíc v nejbližší době neměl zastavit a tak si za vytápění, ohřev vody a vaření brzy připlatíme ještě víc. Může za to ekologie, ale i zpomalení dodávek plynu z Ruska.

Plynový hořák
Plynový hořák
Foto: Mykola Makhlai / Unsplash

Stále rychleji rostoucí ceny plynu začnou v blízké době viditelně zdražovat energii i pro tuzemské domácnosti. Už nyní problémy začínají pociťovat spotřebitelé v Německu, kde ceny plynu vystoupaly na hodnoty z roku 2016. Podle odborníků se ale situace nebude nijak zlepšovat a cena by měla dál růst.

Rusko zpomaluje dodávky a nikdo neví proč

Aktuální růst cen plynu může mít hned několik viníků. Prvním z nich může být zpomalení dodávek zemního plynu do Evropy ze strany Ruska. Právě Rusko je hlavním dodavatelem zemního plynu do Evropy a starý kontinent je tak na těchto dodávkách závislý.

Rusko ale v současnosti podle serveru CNBC zpomaluje dodávky plynu do Evropy zatím z neznámých důvodů. Mezi odborníky se ale proslýchá, že by za tím mohlo stát plánované spuštění provozu plynovodu Nord Stream 2, který stojí za mnoha rozpory jednotlivých zemí v Evropské unii. Nord Stream 2 by měl do Německa přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře. Tím by měla stoupnout přepravní kapacita plynu do Evropy a zvýšit se tím kapacita současného potrubí, které je v provozu už od roku 2011.

Právě v Německu se ale aktuálně ceny plynu pro spotřebitele rychle zvyšují a mnoho domácností si tak bude muset při dalších vyúčtováních energií sáhnout hlouběji do kapsy. Podle německého portálu Verivox srovnávajícího energie by se cena u běžné domácnosti s roční spotřebou 1895 m3 plynu měla zvýšit i o více jak osm procent. Ceny tak v současné době přibližně na úrovni roku 2016.

Ceny porostou i kvůli ekologickým poplatkům

Podle odborníků by ale za vyšší cenou mohla stát i rostoucí celosvětová poptávka po zemním plynu, která je způsobená rychlejším nahrazováním starých uhelných elektráren těmi plynovými. Svůj podíl na vyšší poptávce po plynu má i stále rychlejší náhrada energetických zdrojů v domácnostech a firmách.

Ekologičtější vytápění je totiž díky dotačním politikám, ale i sankcím za využívání neekologických kotlů na vzestupu. Jen v tuzemsku díky dotační politice a programům typu Kotlíkové dotace či Nová zelená úsporám přešlo na plynové vytápění velké množství domácností.

Dalším impulsem pro růst plynu je i růst cen emisních povolenek. Cena za vypouštěný oxid uhličitý z fosilních paliv se totiž podle všeho ještě na přelomu letošního roku zvýší z 25 na 30 eur za tunu. Mnoho dodavatelů tak tyto náklady přenese na své zákazníky v podobě vyšších cen plynu.
Štítky: Plyn Německo Rusko
Zdroj: RED