EnergoZrouti.cz

Britové se obávají o nedostatek energie v zimě, prodlouží život uhelné elektrárny

  
Nikola Stránská
13. 6. 2022 ▪ 15:58

Spojené království se obává nedostatku energie v zimních měsících. Vláda tak chystá podpis dohody s francouzským provozovatelem uhelné elektrárny o prodloužení jejího provozu. Ten měl přitom skončit už letos.

Těžba uhlí
Těžba uhlí
Foto: Herbert Aust z Pixabay

Britská vláda se podle informací serveru Financial Times v nejbližší době chystá podepsat smlouvu s francouzskou společností EDF. Ta by měla zajistit další provoz uhelné elektrárny West Burton A. Vláda si tak vytváří pojistky pro případný nedostatek elektřiny, který by v zimě mohl nastat vlivem energetické krize a nejistých dodávek surovin z Ruska.

Elektrárna nedaleko města Retford přitom měla svůj provoz stejně jako další uhelné elektrárny dříve ukončit už do konce letošního října. V současné situaci, která na energetickém trhu panuje se ale Spojené království stejně jako velká část Evropy připravuje na udržení elektráren, které svůj provoz měly ukončit.

Podle informací by tak francouzská energetická firma EDF měla provoz elektrárny prodloužit až do konce března příštího roku, kdy se očekává ukončení hlavní topné sezóny. Ačkoliv energie z uhelné elektrárny v zimě nemusí být využita, její výroba by v případě nouze a nedostatečných dodávek dokázala pokrýt spotřebu zhruba 1,5 milionu domácností ostrovního království.

Těžba uhlí a jeho zpracování pro energetické účely by měla podle ekologů i dřívějších oznámení ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové v Česku skončit už v roce 2033. Ostatně k tomuto cíli se zavázala i Vláda ČR. Podle některých odhadů, které ovlivnilo dění posledních měsíců spojené s invazí Ruska na Ukrajinu se ale těžba nejspíš prodlouží. Pokračování ve využívání uhlí by ale bylo proti plánům Evropské unie, která chce být do roku 2050 bezemisní.
Štítky: Uhlí Elektřina Plyn Zima Spojené království
Zdroj: RED