EnergoZrouti.cz

Americký Wyoming chce žalovat jiné státy za to, že od něj nekupují uhlí

  
Markéta Bártová
8. 5. 2021 ▪ 19:52

Nechcete naše uhlí? Budeme vás žalovat. Tímto stylem vyhrožuje guvernér amerického státu Wyoming ostatním státům, které plánují masivní přechod na obnovitelné zdroje energie. Stát už založil i fond na financování žalob.

Těžba uhlí
Těžba uhlí
Foto: Анатолий Стафичук / Pixabay

Ačkoliv se to může zdát naprosto absurdní v době masivního přechodu na obnovitelné zdroje energie, americký stát Wyoming chce žalovat další státy USA za to, že přechází právě na obnovitelné zdroje energie a odmítají od něj kupovat uhlí. Wyoming je přitom největším „těžařem“ ve Spojených státech amerických a stojí za přibližně 40 procenty veškeré těžby uhlí v USA.

Nechcete naše uhlí? Budeme vás žalovat!

Jak uvedl server The Guardian, Wyoming stojí a padá na uhlí. Velká část příjmu do rozpočtu státu tak pochází právě z jeho těžby a prodeje. Stále větší snahy o výrobu energií obnovitelným způsobem tak dělají politikům vrásky na čele.

Republikánský guvernér státu Mark Gordon, který byl mimochodem v předchozích prezidentských volbách velkým zastáncem prezidenta Trumpa a jeho politiky, je tak prý připraven vést soudní spory, které by ochránily zájmy státu.

Po celých Spojených státech amerických tak i přes politiku bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který těžbu ale i další protiekologické kroky silně podporoval dochází k rychlému poklesu těžebního průmyslu. Stojí za ním jak přechod na plyn, který je levnější tak i postupné vyřazování fosilních paliv jako v případě Kalifornie.

Wyoming je na uhlí závislý

A právě to by mohl být pro Wyoming obrovský problém pro jeho ekonomiku i zaměstnanost. Podle právníků je sice podle ústavy Spojených států amerických zakázané bránit dovozu zboží a služeb na základě jejich původu, nic ale nebrání v zákazu určitých věcí, mezi které by mohlo patřit právě uhlí. Opatření ale také nesmí být zaměřena jen na konkrétní stát, jiné státy by tak musely politiku zákazu uhlí vyžadovat obecně.

V každém případě by Wyoming měl začít podle odborníků hledat jiné způsoby jak se s poklesem poptávky po uhlí vyrovnat, jelikož jeho vyřazení ze hry je v současné době téměř nevyhnutelné. Mnoho států světa, ale i USA už totiž postupně stanovuje termíny do kterých by mělo dojít k úplnému zákazu spalování uhlí.

Wyoming už v každém případě pro své žaloby založil fond, do kterého vložil 1,2 milionu dolarů (cca 25,2 milionu korun). Finance z něj by tak měly být určeny hlavně k právním krokům vůči jiným státům, které se rozhodnou místo uhlí využívat čisté zdroje energie.
Štítky: Uhlí USA Obnovitelné zdroje
Zdroj: The Guardian