EnergoZrouti.cz

Změna klimatu by podle vědců v příštích letech mohla vyvolat novou pandemii

  
Martin Bárta
29. 4. 2022 ▪ 08:53

Klimatické změny, odlesňování a devastace krajiny může mít za následek rychlou migraci mnoha druhů divokých zvířat. Právě setkávání některých druhů, které spolu běžně nežijí ale může spojit různé druhy virů a vyvolat novou pandemii.

Klimatický prostest
Klimatický prostest
Foto: Dominic Wunderlich z Pixabay

Klimatická krize, která se v posledních letech stále rychleji prohlubuje, by podle vědců z Georgetownské univerzity v americkém Washingtonu mohla v následujících letech přinést silnou migraci velkých populací divokých zvířat. Právě ta by měla migrovat hlavně do hustě osídlených oblastí, čímž masivně vzroste riziko přenosu virových nákaz ze zvířat na lidi a způsobí další pandemii.

Netopýři mohou být nadále velkým rizikem

Nová studie zveřejněná vědci v odborném časopise Nature posuzovala to, jakými způsoby budou různé druhy savců migrovat a přesouvat svá stanoviště do nových oblastí, jelikož ta dřívější se pro ně stanou neobyvatelná. Právě na těchto místech se ale divoká zvířata setkají s jinými druhy savců a viry, které v jejich těle žijí začnou mutovat s viry dalších savců na daném místě.

Tyto přesuny tak podle vědců přinesou mnohem větší příležitosti pro viry jako je ebola či různé druhy koronavirů. Ty by se tak mohly snadno rozšířit v nových oblastech, kde bude velmi obtížné jejich sledování při šíření mezi zvířaty. Právě od zvířat se pak různé viry mohou dostat na člověka a vyvolat pandemii i většího rozsahu než jakou známe ve spojitosti s koronavirem COVID-19.

Největší rizika jsou podle odborníků už v současnosti v obchodu s volně žijícími zvířaty. Právě ten může podle hlavního autora nové studie Colina Carlsona, Ph.D. přinést rychlé a nekontrolovatelné šíření mnoha druhů virů. „Trhy se zvířaty nás znepokojují, protože spojování nezdravých zvířat v nepřirozených kombinacích vytváří příležitosti pro tento postupný proces vzniku – například jako když SARS přeskočil z netopýrů na cibetky, a pak z cibetky na lidi. V měnícím se klimatu pak tento druh procesu bude realitou v přírodě téměř všude na světě."

Vědci v nové studii zkoumali i dopady rostoucích teplot na netopýry, kteří představují velmi vysoké riziko při sdílení virů, což ostatně ukázal už COVID-19, při němž právě netopýři hráli velkou roli. Právě tato zvířata mohou být velmi často šiřiteli mnoha virů i kvůli své schopnosti cestovat na velké vzdálenosti a sdílet široké množství virů. Největší problémy tak v tomto případě mohou pocházet z jihovýchodní Asie, ve které jsou velmi rozsáhlé populace těchto zvířat.

„Pandemie COVID-19 a předchozí šíření SARS, Eboly nebo Ziky ukazují, jak rozsáhlé účinky může mít virus přeskakující ze zvířat na člověka. Abychom předpověděli jejich přeskakování na lidi, potřebujeme vědět o jejich šíření mezi ostatní zvířata,“ řekl Sam Scheiner, programový ředitel americké Národní vědecké nadace (NSF), která výzkum financovala.
Štítky: Pandemie Věda Nemoc Koronavir Změna klimatu
Zdroj: RED