Vysoké ceny paliv na čerpacích stanicích má na svědomí i Evropská unie. Rusko na tom dál vydělává
Ceny pohonných hmot i ropy dál rychle rostou. Podle ekonoma má ale vliv na drahou ropu i Evropská unie, která dál drží trhy v nejistotě tím, že není schopna rozhodnout o embargu na ruskou ropu.
Zdražující cena ropy a spolu s ní i ceny na čerpacích stanicích mohou mít podle odborníků viníka i v Evropě. Podle ekonoma Lukáše Kovandy totiž Brusel už dlouhou dobu vyhrožuje Rusku, že zavede embargo na ruskou ropu. Kvůli tomu, že Evropská unie není v této otázce konzistentní a některým zemím v čele s Maďarskem se embargo nelíbí není Brusel schopen hrozbu naplnit.
Hlavně kvůli tomu tak zůstávají trhy s ropou v napětí, jelikož nelze predikovat další vývoj. Velké napětí na trzích pak vyvolává i růst cen ropy, na kterém tak nadále vydělává Rusko. Prodej ropy za vyšší ceny zato ve stejných objemech jako tomu bylo před invazí na Ukrajinu tak hraje do karet jedině prezidentu Vladimíru Putinovi.
Neustálé řeči Bruselu, že EU zavede embargo na ruskou ropu, udržují už měsíce trhy v napětí, které ropu zdražuje. Brusel ale není s to hrozbu naplnit. Takže Putin prodává svoji ropu za cenu navýšenou v důsledku hrozby EU, a to v nesníženém objemu, neb hrozba zůstává nenaplněna.????????
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) May 29, 2022
Cena ropy Brent, která je hlavním ukazatelem cen pro Evropu se tak v pátek opět přiblížila ke 120 dolarům za barel. V růstu pak podle serveru Pumpdroid, který sleduje ceny na čerpacích stanicích zůstávají i nejčastěji prodávaná paliva jako motorová nafta nebo benzín Natural 95. Poslední jmenovaný se v neděli (29. 5.) prodával průměrně za 45 korun a 98 haléřů za litr. U nafty je pak průměrná cena o deset haléřů nižší.