EnergoZrouti.cz

Vláda neschválila konec spalování uhlí v roce 2038, chce vypracovat rychlejší scénáře

  
Tomáš Jelínek
24. 5. 2021 ▪ 09:23

Kabinet Andreje Babiše rozhodoval o termínu ukončení spalování uhlí v České republice. Neschválil tak původní návrh Uhelné komise, tedy rok 2038 a vrátil komisi návrh tak, aby byly vypracovány i rychlejší scénáře odklonu.

Těžba uhlí
Těžba uhlí
Foto: Martina Janochová / Pixabay

Aktualizováno - 25. 5. 2021, 08:40

Vláda ČR projednávala téma ukončení spalování uhlí na našem území. Zákaz spalování uhlí se sice nezadržitelně blíží, nejen na území České republiky, ale členové vlády stále nebyli jednotní. Už dříve Uhelná komise, kterou si právě vláda sestavila stanovila rok 2038 jako poslední pro spalování uhlí. Vláda nakonec uhelné komisi vrátila její návrh zpět tak, aby byly vytvořeny i další scénáře podle kterých by mělo dojít k ukončení dříve.

Podle nezávislých analýz je rok 2038 pozdě

Ačkoliv někteří členové vlády jako například Richard Brabec už dříve uvedli, že je termín v roce 2038 až zbytečně pozdě – další členové kabinetu byly proti. Nakonec se ale vláda usnesla, že návrh vrátí Uhelné komisi k přepracování. Komise by tak nyní měla připravit další scénáře možného ukončení spalování uhlí dříve než v roce 2038.

„Rok 2038 nevychází už ani ekonomicky. Vysoká cena emisních povolenek a snižující se náklady na obnovitelné zdroje dělají z uhlí nerentabilní zdroj. Místo umělého prodlužování uhelné doby by vláda měla řešit, jak nejlépe podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů a transformaci uhelných regionů a teplárenství.” řekl k pondělnímu jednání vlády Jiří Jeřábek z organizace Greenpeace.

Jak uvedla organizace Greenpeace na svých webových stránkách ukončení spalování uhlí by ale bylo možné už od roku 2030, na což ukazuje i nezávislé modelování společnosti Ember.

„Vláda nám dala za pravdu, když odmítla schválit spalování uhlí do roku 2038. V Uhelné komisi i následně jsme upozorňovali, že je to nejen nezodpovědné vzhledem ke změně klimatu, ale také ekonomicky nereálné vzhledem k růstu ceny emisní povolenky. Děkuji členům a členkám vlády, kteří se postavili prouhelnému návrhu ministra Havlíčka a navrhovali schválit rychlejší scénář konce uhlí. Rozhodnutí o konkrétním harmonogramu odklonu od uhlí však čeká až příští vládu. Budeme prosazovat, aby útlum uhlí byl realistický – tedy proběhl v tomto desetiletí – a sociálně spravedlivý vůči lidem pracujícím v uhelném průmyslu i vůči uhelným krajům.“ řekl Jiří Koželouh bývalý člen Uhelné komise a vedoucí energetického programu Hnutí DUHA.
Štítky: Uhlí Uhelná komise Vláda ČR
Zdroj: RED