EnergoZrouti.cz

Tající grónské ledovce jsou už za bodem návratu, nepomohlo by už ani okamžité zastavení oteplování

  
Martin Bárta
14. 8. 2020 ▪ 09:06

Podle studie vědců z americké univerzity v Ohiu, kteří studovali data ze satelitních družic je tání ledu v Grónsku za bodem návratu.

Ledovec
Ledovec
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Vědci z Ohio University studovali téměř 40 let snímků Grónska z družic díky čemuž dospěli k faktu, že i při okamžitém zastavení globálního oteplování by se ledová pokrývka dále zmenšovala. Podle vědců, kteří své zkoumání zveřejnili ve vědeckém časopise Nature je tak již tání ledovců v Grónsku za bodem návratu.

Každoroční sníh, který doplňoval ledovou pokrývku už totiž nestačí tempu jakým led taje a rozpouští se v oceánu. Toto tempo by podle vědců nyní již nedokázala změnit ani okamžitá změna klimatu a zastavení oteplování.

Tající led je problémem pro pobřežní města

Vědci tato zjištění získali díky satelitním datům na nichž zkoumali více než 200 ledovců v okolí Grónska. Množství ledu, který se každým rokem ztratí začal stoupat hlavně po roce 2000, kdy ledovce ztrácely každým rokem přibližně 500 miliard tun svého objemu přičemž toto množství stále stoupá.


Další tající led v Grónsku je ale hrozbou pro celou planetu. Díky jeho rozpouštění a tání do Atlantského a posléze i dalších oceánů roste hladina vody ve světových oceánech. V loňském roce se tak dle vědců zvýšila hladina moře o 2,2 milimetru za pouhé dva měsíce.


Problém zvyšující se hladiny oceánů je již nyní znatelný například v oblíbené turistické destinaci: Benátkách, kde se každoročně musejí vyrovnávat se stále vyšší hladinou vody, která zatopí místní ulice. Benátky jsou sice na vodu zvyklé ale s rostoucím táním ledovců lze očekávat ještě vyšší hladiny vody. Problémy s vodou již dnes mají i města na pobřeží jako jsou Miami nebo Jakarta.


Podle některých studií by navíc při rozpuštění většiny ledovců mohla tato místa časem úplně zmizet z map díky jejich kompletnímu zatopení.
Zdroj: RED