EnergoZrouti.cz

Spalovací motory jsou mrtvé, nahradí je elektromobily. Podle německého ministra už není o čem diskutovat

  
Martin Bárta
6. 1. 2022 ▪ 16:13

Spalovací motory jsou podle německého ministra dopravy definitivně mrtvé, nahradí je elektromobily. Těm ale na jejich rychlý růst stále chybí dostatečná infrastruktura, která by zajistila nabíjení téměř kdekoliv.

Volker Wissing
Volker Wissing
Foto: Harald Krichel, CC BY-SA 3.0

Ačkoliv růst prodejů elektromobilů v Německu vytváří stále nové rekordy, stále není dostatečný. Země tak podle ministra dopravy nové vlády musí mnohem rychleji instalovat nové nabíjecí stanice tak, aby byly dostupné v mnohem větší míře než je tomu dnes u čerpacích stanic. Nabít elektrický vůz by tak mělo být možné podle ministra dopravy téměř všude.

Infrastrukturu by měli rozšiřovat výrobci vozidel

Nová německá vláda, často označovaná jako vláda „semaforu“ podle barev koalic, které se jí účastní si dala hned na začátku nelehký cíl. Do roku 2030 tak chtějí mít politici v zemi alespoň 15 milionů plně elektrických aut, což je dozajista nesnadný úkol ale při současné orientaci na automobily s nulovými emisemi rozhodně ne nesplnitelný.

Jediným problémem rychlejšího rozvoje elektromobility tak bude často probírané téma nabíjecích stanic. Těch je totiž v současnosti po celém Německu něco přes 50 tisíc. Jen malá část z nabíječek, tedy zhruba 7 500 je navíc rychlonabíjecích.

A právě to by se pro rozvoj elektromobility do budoucna, která už dnes není jen okrajovým tématem, ale hlavním bodem výroby mnoha automobilek v příštích letech mělo změnit.

Podle vyjádření spolkového ministra dopravy Volkera Wissinga pro televizi ARD je tak nutné co nejrychleji usilovat o zvýšení e-mobility v Německu. Zároveň je nutné řešit i vysoké ceny elektřiny, které v současnosti vytvářejí silnou energetickou krizi. Právě vysoké ceny nabíjení by totiž mohly zmenšit jednu z hlavních výhod elektromobilů, a to jejich nízké provozní náklady na ujetý kilometr.

Wissing také chce do většího rozšiřování infrastruktury pro elektromobily zapojit domácí výrobce vozidel. Právě ti by totiž podle něj měli být průkopníci v infrastruktuře pro nové druhy mobility.

Ministr zároveň vyzval k ukončení debat o tom, jaký systém bude ideální pro dopravu budoucnosti. Na evropské úrovni je totiž nyní již naprosto jasné, že by se měly opustit spalovací motory a jejich náhradou by měla být právě elektřina. Jde tedy jen o to, jak rychle se dokáže trh s elektromobilitou rozšiřovat, zajistit vývoj nových technologií a tím i snížit koncovou cenu vozidel.
Štítky: Elektromobily Auto Německo Elektrická auta Nabíjení elektromobilů
Zdroj: RED