EnergoZrouti.cz

Policie stále nezná pachatele úhynu ryb v Bečvě, ministr Toman nabídl pomoc rybářům

  
Martin Bárta
29. 9. 2020 ▪ 09:34

Policie stále nezná viníka ekologické katastrofy v řece Bečvě z minulého týdne, po úniku kyanidu tam zahynuly tisíce ryb. Ministerstvo zemědělství nyní nabídlo pomoc zasaženým rybářům.

Uhynulá ryba
Uhynulá ryba
Foto: Jerzy Górecki / Pixabay

Vsetínští kriminalisté stále šetří masivní úhyn ryb v řece Bečvě, ke kterému došlo v minulém týdnu. Úřady na Přerovsku v té době varovaly občany před neznámou látkou, která stála za úhynem ryb a doporučili tak občanům vůbec nevstupovat do řeky, neodebírat z ní vodu a zajistit, aby k ní neměla přístup ani domácí zvířata.

Za úhynem ryb na toku byl toxický kyanid

Jak následně odhalily testy, za úhynem ryb v řece stál vysoce toxický kyanid používaný v chemickém průmyslu. Kriminalisté následně odhalili i kanál, kterým se jed do řeky pravděpodobně dostal a otrávil ryby. Na kanál je ale podle policistů napojeno velké množství firem a tak zatím není jasné, která z nich je viníkem této škody.


Policie tak i nadále případ šetří jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Případnému pachateli tak hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

Lidé na sociálních sítích obviňovali z úniku společnost z koncernu Agrofert

Jakmile Policie ČR informovala o kanálu z kterého jedovatý kyanid pocházel, začala se na sociálních sítích šířit informace, že původcem znečištění je společnost DEZA, a.s. spadající pod koncern Agrofert. Tato informace ovšem zatím nebyla nijak podložena a tak se proti tomu společnost DEZA vymezila.


Podle tiskové zprávy společnosti navíc provedla ve firmě v pondělí 21. září kontrolu i Česká inspekce životního prostředí, která vyloučila společnost DEZA, a.s. jako viníka této ekologické havárie. Firma navíc ihned po zveřejnění informací o události provedla kontrolu svých zařízení a neshledala žádné známky nenormální činnosti. Její biologická čistírna vod tak fungovala ve standardním režimu.

Ministerstvo pomůže jak finančně tak úpravou metodických pokynů

Rybářům, kteří byli touto havárií postiženi teď nabídl pomoc ministr zemědělství Miroslav Toman, ten slíbil, že rybářům umožní bezplatné využití vodních nádrží státního podniku Povodí Moravy, tak aby mohla být řeka opětovně zarybněna.


Ministerstvo také slíbilo zajištění financí na částečnou úhradu škod, které byly rybářům na řece Bečvě způsobeny, díky úpravě metodických pokynů bude navíc umožněno pozměnit v postižených místech zarybňovací plány, aby bylo možné vypouštět i jiné ryby než ty, které byly povoleny v současnosti.
Zdroj: MZČR, Policie