EnergoZrouti.cz

Pardubičtí mají zájem o sběr bioodpadu na sídlištích, někteří jim to ale kazí

  
Martin Bárta
1. 4. 2021 ▪ 11:02

Pardubice už téměř půl roku testují svoz bioodpadu z kontejnerů na sídlištích, chtějí tak umožnit ekologické zpracování i u obyvatel sídlišť. Stále se ale najde velké množství lidí, kteří do kontejnerů házejí odpad, který tam nemá co dělat.

Bioodpad
Bioodpad
Foto: Pixabay

Už pět měsíců v Pardubicích testují možnost odděleného sběru bioodpadu do kontejnerů přímo na sídlištích. Město tak očekávalo, že se sníží objem odpadu, který je odvážený na skládky či spalovaný. To by mohlo ve výsledku snížit náklady na skládkování odpadu, které stále zdražuje. Snahu místním ale někteří kazí a do kontejnerů na bioodpad vyhazují nevhodné odpady.

S odpadem od rodinných domů není problém

Jen od října loňského roku kdy projekt sběru bioodpadu na sídlištích odstartoval až do konce letošního února svezly Služby města Pardubic z pěti kontejnerů na sídlištích Dubina a Slovany více než osm tun bioodpadu. Vzhledem k tomu, že šlo o svozy v zimním období, není množství úplně malé.

Všechen svezený bioodpad stejně jako ten od rodinných domů je svážen do kompostárny Dražkovice, kde by se měl proměnit v kvalitní kompost a vrátit se v této formě do přírody. Právě zde ale také nastupuje největší problém, který Pardubice se svozem bioodpadu ze sídlišť objevily.

Plasty v bioodpadu , Město...
„Zatímco s bioodpadem od rodinných domů není problém, ten ze sídlišť vykazuje značné množství znehodnocujících přísad. Zkrátka je stále dost lidí, kteří do hnědých označených kontejnerů vyhodí cokoli. Plasty, igelitové tašky plné komunálního odpadu a podobně. Ať už je to z nevšímavosti, nebo lenosti udělat pár kroků k příslušnému kontejneru, kazí tím snahu svých zodpovědnějších sousedů,“ konstatoval vedoucí odboru životního prostředí Pardubického magistrátu Miroslav Míča.

„Stále častěji se nám ozývají lidé ze sídlišť, že by také rádi třídili bioodpad. Uvědomují si, že tím mohou pomoci Zemi hned dvakrát. Zmenší objem skládkovaného komunálního odpadu a formou kvalitního kompostu vrátí do přírody, co do ní patří, humus. Proto jsme také loni na podzim zahájili tento pilotní projekt,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí Jan Nadrchal.

Lidé vyhozením jiných odpadů znehodnotí celou produkci kompostu

A právě kvůli tomu, že se v odpadu sváženého ze sídlišť objevují příměsi, které kompostování brání musí jej kompostárna ukládat a zpracovávat odděleně od odpadu z rodinných domů. Kompostárna totiž nemá možnost třídění tohoto odpadu a tak by došlo ke znehodnocení celé produkce kompostu.

„Uvidíme, jak to bude pokračovat v dalších měsících. Snad si ti nepořádní uvědomí, o jak důležitý zdroj nás svým jednáním připravují a když už sami netřídí, nebudou alespoň mařit snahu ostatních,“ dodal náměstek Nadrchal s tím, že na podzim město, podle množství a čistoty ukládaného odpadu, vyhodnotí, zda má smysl projekt rozšířit i do další sídlištní zástavby v Pardubicích.

Pardubice mají systém na svoz bioodpadu ve městě už 15. rokem. V současnosti je do něho zapojeno zhruba 4 000 nemovitostí včetně 14 základních a 35 mateřských škol.
Štítky: Pardubice Bioodpad Odpad
Zdroj: MMP