EnergoZrouti.cz

Obyvatelé Olomouce opět vytřídili více odpadu

  
Martin Bárta
25. 6. 2020 ▪ 08:45
Plastové PET lahve určené k recyklaci
Plastové PET lahve určené k recyklaci
Foto: Hans Braxmeier / Pixabay

Obyvatelé Olomouce se za loňský rok opět zasadili o zvýšení množství vytříděného odpadu na území města. Do sběrových kontejnerů odevzdali 1402 tun papíru, 1435 tun plastů, více jak 2000 tun skla a 158 tun kovů. Olomouc a celý Olomoucký kraj se tak dlouhodobě drží na prvních příčkách pomyslného žebříčku množství vytříděných odpadů.

Město ušetřilo tříděním skoro milion tun CO2

Olomouc tak svými programy na podporu třídění odpadů, které jsou i důsledkem reakce na výzvu Klimatické koalice plánuje do roku 2035 recyklovat minimálně 65 procent komunálního odpadu tedy odpadu sváženého v černých kontejnerech.


Samotná Olomouc tak podle odpadové firmy EKO-KOM ušetřila tříděním odpadů přes 204 milionů MJ energie v ekvivalentu přes 10 tisíc tun oxidu uhličitého. V celém systému EKO-KOM se tímto způsobem vloni uspořilo 21,6 milionu GJ energie a tedy 922 540 tun oxidu uhličitého.


Česká republika patří k rekordmanům v třídění odpadů, na každého obyvatele ročně připadá 51,3 kg vytříděného odpadu a odpad třídí více jak 70 procent Čechů pro které je po republice rozmístěno více jak půl milionu barevných kontejnerů na separovaný odpad.


EKO-KOM provozuje systém založení na spolupráci měst, obcí a podniků s kterými zajišťuje aby odpady byly vytříděny a využity jako druhotná surovina nebo zdroj energie. 
Zdroj: Olomouc, EKO-KOM